Rubik Küpü Çözebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

Rubik Küpü Çözebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

Araştırmacılar, rubik küpünü bir saniyeden kısa bir müddette çözebilen bir yapay zekâ algoritması geliştirdi. Bu çalışma, yapay zekâ sistemlerinin düşünebileceğini, plân yapabileceğini ve kararlar alabileceğini gösteren bir adım niteliğini taşıyor. Rastgele spesifik bir bilgi ya da oyun içi insan yönlendirmesi olmadan rubik küpünü çözebilen algoritmanın ismiyse DeepCubeA. Bu algoritmayı geliştirilenler ise California Üniversitesi’nden bilgisayar bilimciler ve matematikçiler.

California Üniversitesi profesörlerinden ve araştırmanın muharriri Pierre Baldi, “Yapay zekâ, dünyanın en uygun satranç ve Go (Çin satrancı) oyuncularını yenmeyi başardı. Lakin rubik küpü üzere daha güç bulmacalar bilgisayarlar tarafından çözülmemişti. Biz de yapay zekâ yaklaşımına açık olduklarını düşündük” dedi.

Rubik Küpü Çözebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

Baldi, rubik küp çalışmasıyla ilgili olarak ayrıyeten “Rubik küpün tahlili, daha sembolik, daha matematiksel ve soyut düşünmeyi gerektiriyor. Yani bu biçim bulmacayı çözebilen bir derin öğrenme makinesi düşünebilen, aklı olan, plân yapabilen ve karar alabilen bir sistem olmaya daha da yaklaşmış demektir.” dedi.

Araştırmacılar, çalışma sırasında DeepCubeA’in tüm test konfigürasyonlarının tamamını çözdüğünü ve testlerin %60’ında da tahlile en kısa yoldan ulaştığını belirtti. Algoritma ayrıyeten Sokoban üzere başka kombinasyonal oyunlarda da kullanılabiliyor.

Araştırmacıların ilgilendiği bir başka husus ise yapay zekânın bu atılımları neden ve nasıl yaptığı ve bu metodu mükemmelleştirmesinin ne kadar sürdüğüydü. Baldi, geliştirdikleri yapay zekânın öğrenme işini kendi kendine hallettiğini ve birden fazla vakit tahlile en kısa atılım sayısıyla ulaştığını lisana getirdi.

Rubik Küpü Çözebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

Araştırmacılara nazaran bu üslup araştırmaların en asıl maksadı, yeni kuşak yapay zekâ sistemlerini inşa etmek.