Intel'in Yeni AI İşlemcisi 1.000 Kat Daha Hızlı Çalışıyor

Intel’in Yeni AI İşlemcisi 1.000 Kat Daha Hızlı Çalışıyor

Intel yeni Pohoiki Beach sistemini tanıttı. Sistemin üzerinde 64 adet Loihi AI işlemci bulunuyor. Nöromorfik işlemci ismi verilen bu donanım, beyin üzere çalışan bir hudut ağı oluşturabilirken bu sayede insanların öğrenme yeteneğini taklit edebiliyor. Teknoloji her ne kadar şimdi emekleme devrinde olsa da araştırmacılar ortasında hayli tanınan bir yer almaya başladı bile.

Pohoiki Beach makul data derleme süreçlerini olağan bir CPU (merkezi süreç birimi) ya da GPU (görüntü süreç birimi)’ya kıyasla 1.000 kat daha süratli bir halde gerçekleştirebiliyor. Tıpkı vakitte bu süreçler sırasında bir CPU ya da bir GPU’ya oranla daha az güç harcıyor.

Intel'in Yeni AI İşlemcisi 1.000 Kat Daha Hızlı Çalışıyor

Bu gelişmeler yeni donanım platformlarıyla denemeler gerçekleştiren yapay zeka araştırmacıları için heyecan verici bir öge. Araştırmacılar bu teknolojiyi protez uzuvların sistemsiz tabanlara adapte olma biçimini geliştirmek ve özerk araçlar tarafından kullanılabilecek daha gerçek dijital haritalar oluşturmak için de kullanıyor.

Intel Labs’ın birinci ismi Rich Uhlig, şirketin 2019 yılının sonlarına yanlışsız 100 milyon nöronu simüle edebilme yeteneğine sahip bir sistem üretebileceğini kestirim ediyor. Araştırmacılar bu sistemle birlikte daha sonra protez uzuvları daha güzel denetim etmek için büsbütün yeni bir uygulama geliştirebilecekler.

Protez uzuvlar bir uzvunu kaybeden beşerler için epeyce yararlı ve ömür kalitesini arttıran aygıtlar. Teknolojinin bu istikamette geçirdiği evrimler ve gelişmeler bu beşerler için büyük umutlar vadediyor. Vakit geçtikçe bu uzuvların gerçeğine daha da yakın bir hale geleceğini kestirim etmek güç değil. Bilim insanlarının bu bahiste bu derece hassas çalışmalar yürütmesi bu yüzden memnunluk verici.