Samsung, Telefonlarında AMD Radeon Kullanacak

Samsung, Telefonlarında AMD Radeon Kullanacak

Anlaşmanın bir modülü olarak Samsung, AMD’den grafik lisansını alacak ve taşınabilir telefonlar için özel gelişmiş grafik teknolojilerine ve tahlillerine odaklanacak. Bu segmentte Intel ve Nvidia’nin sağlam modelleriyle savaşmaktan fazla, AMD’nin grafik teknolojileri olan Arm ve PowerVR’ı kullanarak rakiplerinden bir adım öne geçmeyi amaçlıyor.

Stratejik iştirakin basın bülteninde yaptığı açıklamada, Samsung LSI Business’ın lideri Inyup Kang, “AMD ve Samsung’un piyasaya güçlü bir değişiklik sunmak için çalışacağını ve taşınabilir telefon teknolojilerini bir sonraki düzeye taşıyabileceklerini” açıkladı.

Samsung, Telefonlarında AMD Radeon Kullanacak

AMD’nin CEO’su Dr. Lisa Su, Radeon grafik teknolojilerinin bilgisayar, oyun konsolu üzere pazarlarda nasıl muvaffakiyet kazandığını ve yakında bu muvaffakiyetin taşınabilir telefon dalına de sıçrayacağını söyledi. AMD, akıllı telefonlarda kullanılmak için Samsung’a yüksek performanslı RDNA grafik mimarisinin lisansını verecek. Samsung bu lisansların telif haklarını AMD’ye ödeyecek.

Bu iştirak AMD’nin paylarına de yansımış durumda. Bugün AMD’nin payları bir epey yükselişe geçti. AMD'nin payları 2019 yılının başından bu yana %50'lik bir artış gösterdi. Bu yeni iştirakin da şirketin pahasını artırması bekleniyor.