Samsung'dan Katlanabilir Ekrana Alternatif Patent

Samsung’dan Katlanabilir Ekrana Alternatif Patent

2019 yılının başlarında Samsung, katlanabilir ekranlı birinci akıllı telefon modeli Galaxy Fold'u duyurdu. Prensipte bu akıllı telefonun ekranı kapanabilir özellikte olacak, üstelik bu durum 200 bin defa tekrarlanabilecekti. Lakin durum beklenildiği halde gerçekleşmedi. Şirket, çalışmalarını tamamladıktan sonra telefonun test edilmesi için birkaç şahsa dağıttı. Test telefonları yaklaşık bir gün içerisinde kullanılamaz hale geldi.

Samsung, kendisine ziyadesiyle güvenmesine karşın bu telefondan beklediğini bulamadı. Şirket test telefonlarını toplayarak problemlerin giderileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde bu telefon modelinin güncellenmiş hali birinci kere çalışır durumda görüntülendi lakin yeniden de Samsung, mevzuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Artık ise teknoloji devi, katlanabilir ekrana alternatif olabilecek bir patent aldı.

İşte Samsung'un aldığı o patentin 3 boyutlu olarak modellenmiş hali:

Samsung'dan Katlanabilir Ekrana Alternatif Patent

Samsung tarafından alınan bu patent, kızaklı yapıdaki öteki bir ekrana sahip. Kullanıcı istediği vakit ekranını genişletebiliyor ve bu sayede katlanabilir ekranlara alternatif üretilmiş oluyor. 

Bu patent beraberinde kimi avantaj ve dezavantajları getiriyor. Bu eserin katlanabilir ekrana oranla daha sağlıklı olacağını söylemek mümkün fakat telefonun iç donanıma bu yapıya nasıl sığdırılacak bilinmiyor. Ayrıyeten ikinci ekranın açılıp kapanma sisteminin ana ekrana nasıl bağlanacağı da soru işaretleri barındırıyor. Ekranın dışa gerçek çekilmeye zorlanması da riskli bir durum.

Her şeye karşın bunun bir patent çalışması olduğunu söylemekte yarar var. Samsung ilerleyen devirlerde bu dizayna sahip olan bir akıllı telefon üretebileceği üzere, patenti alınan fakat üretimi gerçekleştirilmeyen binlerce esere misal formda rafa da kaldırabilir. Bunu ilerleyen devirlerde göreceğiz.