MediaTek'in IoT Teknolojilerini Hedefleyen İşlemcisi i700

MediaTek’in IoT Teknolojilerini Hedefleyen İşlemcisi i700

Tayvanlı bir elektronik çip üreticisi olan MediaTek, amiral gemiler için uygun olan işlemcileri üretmekten uzak olsa da geliştirdiği işlemcilerle daha geniş kitlelere ulaşmayı tercih ediyor. Ürettiği çiplerin pek çok alanda kullanılabilmesiyle farkını ortaya koyan şirket, artık ise yeni işlemcisi i700'ü duyurdu.

MediaTek i700, objelerin internetini temel alan bir işlemci olsa bile; akıllı telefonlar, mağazalar, fabrikalar ve akıllı konut sistemleri üzere pek çok alanda kullanılabiliyor.

MediaTek'in IoT Teknolojilerini Hedefleyen İşlemcisi i700

MediaTek'in yeni üst seviye işlemcisi i700, iki Cortex-A75 (2.2 GHz) çekirdeği ve iki Cortex-A55 çekirdeğini (2.0 GHz) bünyesinde barındıran dört çekirdekli bir yapıya sahip. Bu işlemci ayrıca IMG PowerVR GM 9446 GPU ile destekleniyor. 8 GB'ye kadar LPDDR4x RAM ile birlikte çalışabilen MediaTek i700, sahip olduğu yapay zeka takviyesiyle de ön plana çıkıyor.

Bu işlemcide kullanılan sistem, yüz tarama suratını selefine nazaran beş kat artırmış durumda. Makine öğrenme yeteneğine de sahip olan MediaTek i700, Android için geliştirilmiş olan yapay zeka API'leriyle tam bir ahenk içerisinde çalışabiliyor. 32 megapiksellik tek bir kameranın yanı sıra, 24 megapiksellik bir kamerayla birlikte 16 megapiksellik öbür bir kameranın kullanılabilmesine de imkan sağlayan işlemci, derinlik algılama imkanı sunuyor. Bu işlemcinin kullanıldığı bir kamera, 120 fps çalıştırılabiliyor ve bu haldeyken MediaTek i700, hareketli objeleri algılayabiliyor.

Tüm bu özellikleriyle birlikte fitness ve artırılmış gerçeklik için hareket takibi yapabilme kabiliyetine sahip olan işlemci, Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0 teknolojilerine sahip. 

Şirketin duyurmuş olduğu bu yeni işlemcinin teslimatları önümüzdeki yıl içerisinde başlayacak.