Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonların Satışı Yasaklanıyor

Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonların Satışı Yasaklanıyor

TBMM son vakitlerde akıllı telefon dalını yakından ilgilendiren yasalar çıkartıyor. Geçtiğimiz günlerde klonlanmış IMEI'li telefonların kapatılmasıyla ilgili bir yasa çıkaran Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık de birçok vakit farklı amaçlarla kullanılan bir uygulamanın sona ermesine neden olacak bir yasa çıkardı.

Dün gece kabul edilen torba yasanın içerisinde yer alan yeni bir yasa tasarısı, GSM operatörlerinden taksitle satın alınmış olan akıllı telefonların, borçlarının bitmeden diğer birisine satılmasının önünü kesiyor. Kabul edilen yasa tasarısına nazaran bundan sonra vatandaşlar, taksitle satın almış oldukları cep telefonlarını, telefonun borcu bitmeden öteki birisine satamayacaklar.

Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonların Satışı Yasaklanıyor

Ulaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamalara nazaran bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte akıllı telefonların borçları bitmeden diğer birisine satmak mümkün olmayacak. Borçları bitmeyen bir akıllı telefonun satılması halinde ise telefon kullanıma kapatılacak.

Bu uygulama son periyotlarda nakit akışı sağlamak için fazlaca kullanılıyordu. Yüksek model akıllı telefonları GSM operatörleri üzerinden taksitle satın alan vatandaşlar, bu telefonu kutusundan bile çıkarmadan satıyorlardı ve bu sayede nakit muhtaçlıklarını karşılamış oluyorlardı. Bu yasa ile birlikte operatör şirketleri, Mobil Aygıt Kayıt Sistemi'ne telefonun sahibini ve borç müddetini işleyecek. Bu sayede akıllı telefonların takibi yapılabilecek.