Telefonlar Neden Android'in Eski Bir Sürümüyle Çıkış Yapar?

Telefonlar Neden Android’in Eski Bir Sürümüyle Çıkış Yapar?

Android işletim sistemli akıllı telefonların her vakit son sürüm Android kullanmadıkları bir gerçek. Bu telefonlar, Android 9 kullanıyor olabilir fakat birçok ekseriyetle son sürüm güvenlik güncellemelerine ve son sürüm uyarlamalara sahip olmuyor. Bunun sebebini anlamak için öncelikle Android’in güncellenme biçimini incelemek gerekiyor.

Telefonlar Neden Android'in Eski Bir Sürümüyle Çıkış Yapar?

Google Android’in sadece bir versiyonunu yapıp sonrasında Samsung, LG, OnePlus üzere birçok müşterisine satıyor. Sonrasında bu şirketler, Google’dan aldıkları Android’in üstüne heyeti kendi işletim sistemlerini geliştiriyorlar. Android’in kısa bir mühlet içinde telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olmasının sebebi de aslında bu. Tıpkı vakitte bu durum, birden fazla akıllı telefonun Android’in en son sürümüne sahip olmamasının da sebebi.

Bir işletim sistemi geliştirip test etmek ucuz bir süreç değil. Yeni kodların eski kodlarla birleştirilmesi vakit alan bir süreç. Örneğin Android 8’den Android 9’a geçiş yaparken Android’in çekirdek özelliklerinde değişime gidildiği zaman bu durum, şirketler için uzun mesai saatleri demek oluyor. Yeni bir Android sürümünün yanı sıra değişen özelliğe bağlı olarak gelen küçük bir güncelleme bile bazen içinden çıkılması sıkıntı bir duruma dönüşebiliyor. Bu süreç tıpkı vakitte değerli da bir süreç manasına geliyor.

Akıllı telefonların Android’in son sürümüne sahip olmamasının bir başka sebebiyse şirketlerin telefonlarını piyasaya sürme döngüleri. Her ne kadar birden fazla akıllı telefon, ilkbahar ve sonbahar aylarında piyasaya sürülüyor olsa da her şirketin kendisine has bir piyasaya sürme döngüsü var.

Google, yeni Android’i her vakit sonbahar aylarında yayınlıyor. Bu yüzden de Google ile iş birliği yapan şirketler ile Google ortasında kaçınılmaz bir temas oluşuyor. Bu durum da son model birtakım akıllı telefonların son Android sürümüne sahip olamamasıyla sonuçlanıyor. Örneğin bir şirket, yeni model akıllı telefonunu Android’in yeni bir sürümü çıkmadan 1 ay evvel duyurduysa o telefon çıkana kadar sahip olduğu Android sürümü eskiyor ve o telefon, eski bir Android sürümüyle çıkmış oluyor.

Telefonlar Neden Android'in Eski Bir Sürümüyle Çıkış Yapar?

Bu ilişki durumu bazen çok daha büyük ölçülerde olabiliyor zira bir şirketin yeni bir akıllı telefon piyasaya sürme süreci birkaç aydan fazla sürüyor. Bir telefon ne vakit piyasaya sürülmüş olursa olsun o telefonun makul ağlar üzerinde çalışması ve muhakkak ülkelerde satılması için alınması gereken sertifikaları almak uzun sürüyor. Bu süreç içerisinde de telefon için kullanılması belirlenmiş işletim sistemi değiştirilemiyor. Yani bu süreç ne kadar uzun sürerse Android’in son sürümüyle ortadaki uzaklık o kadar büyüyor.

Normalde bu stil gecikmeler yeni bir telefonun birkaç güvenlik yamasından mahrum olarak piyasaya sürülmesiyle sonuçlanıyor. Ortada kalan bu güncellemelerin her şirket tarafından kendi telefonu için özel olarak geliştirilmesi gerektiği için de şirketler ne kadar uğraşırsa uğraşsın Android’in eski bir sürümünü kullanmak neredeyse kaçınılmaz oluyor.