TSMC 2020 Yılı iPhonelar İçin 5nm Çipler Üretecek

TSMC 2020 Yılı iPhonelar İçin 5nm Çipler Üretecek

Tayvanlı çip üretim şirketi TSMC; Qualcomm, Nvidia, AMD, MediaTek, Apple üzere önde gelen teknoloji şirketlerinin birçoklarına hizmet veriyor. Şirketin en büyük müşterilerinden biri olan Apple, iPhone ve iPad modellerinde TSMC tarafından üretilen işlemcileri kullanıyor. Şirketin 2020 yılında 5nm çip mimarisine geçecek olması, Apple’ın A14 işlemcilerinde de bu teknolojinin kullanılacağını bizlere gösteriyor. 

TSMC 2020 Yılı iPhonelar İçin 5nm Çipler Üretecek

Analistler daha önce TSMC’nin 5nm çip mimarisini gelecek yıla kadar eksiksiz hale getireceğini düşünüyorlardı. DigiTimes’a göre şirketin finans yöneticisi Lora Ho, şirkette yapılan hissedarlar toplantısında bunu resmiyete döktü ve seneye büsbütün 5nm mimarisine geçeceklerini ve bunun için çalışacaklarını belirtti. 

Lora Ho, Apple’ın bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağını bilhassa vurgulamadı fakat TSMC ve Apple’ın, iPhone’un ilk günlerinden beri birlikte çalıştığı göz önüne alındığında yeni aygıtların işlemcilerinin 5nm mimarisine sahip olacağı kaçınılmaz bir gerçek üzere duruyor. Bunun yanında TSMC’nin de Apple’a her sene daha güzel bir çip sağladığı düşünüldüğünde bu yargı daha da güçleniyor lakin yeniden de bizlere beklemekten öbür bir şey yapmak düşmüyor. 

5nm mimarinin 7nm mimarilerden güzel yanı ise işlemci bileşenleri ortasındaki uzaklığın azalacak olması. Bunu daha az bir alana paketlemek hem daha süratli bir performans almayı hem daha az ısınmayı hem de güç tasarrufu sağlamayı mümkün kılıyor. Bunların hepsi ele alındığında 5nm mimarisi her biçimde 7nm çiplerden daha yeterli bir tecrübe sağlayacaktır.