Hongmeng OS'un Android İçin Tehlikelerini Gösteren Rapor

Hongmeng OS’un Android İçin Tehlikelerini Gösteren Rapor

Huawei, Trump idaresinin aldığı yaptırım kararı sonrasında kendi işletim sistemini piyasaya süreceğini açıklayarak Amerika Birleşik Devletleri ve bilhassa de Google'a kılıç çekti. Google, Huawei'nin Android lisansını iptal ettiğini açıkladı ve bu da dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisinin geliştireceği yeni akıllı telefonlarında Android işletim sistemini kullanamayacağı manasına geldi.

Çinli teknoloji devi Huawei ise, kendi işletim sistemi hakkında net bir açıklama şimdi yapmadı. Şirket, işletim sisteminin Android'e oranla çok süratli olduğunu ve Çinli telefon üreticilerinin Hongmeng OS'u ziyadesiyle beğendiğini açıklamakla yetindi. Artık ise ABD merkezli bir araştırma şirketi, Hongmeng OS'un Android için büyük bir tehdit olduğunu açıkladı.

Hongmeng OS'un Android İçin Tehlikelerini Gösteren Rapor

Strategy Analytics isimli bir şirketin yapmış olduğu son araştırmaya nazaran Huawei, kendi işletim sistemini 2019 yılının sonunda Çin'de bulunan müşterilerinin hizmetine sunacak. 2020 yılının başlarında ise Hongmeng OS, Avrupa pazarına açılacak. Ayrıyeten bu işletim sistemi, Android'in global pazardaki hakimiyetini büsbütün yitirmesine neden olmasa bile baskın pozisyonunu önemli manada zayıflatacak.

Android işletim sistemi, global pazarın yüzde 80'inden fazlasına hakim. Lakin dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung ve ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei, Android'in bu pozisyonda olmasını sağlayan en büyük faktörler. Huawei'nin Hongmeng OS kullanması Android'e önemli manada ziyan vereceği üzere mümkün bir Samsung atılımı, Android'in sonunu getirebilir.

Huawei bugün bile yeni amiral gemisi telefonlarında Android işletim sistemini kullanmak istiyor. Lakin sürecin nasıl işleyeceği hakkında bir yorum yapmak şu an için çok sıkıntı. Şayet Google, kararından geri dönmezse Huawei'nin yeni amiral gemileri Hongmeng OS işletim sistemine sahip olacaklar ve bu durum, Android'in alacağı birinci darbe olacak. Artık gözler, Huaweinin 9-11 Ağustos ortasında gerçekleştireceği 2019 geliştirici konferansında. Bu konferans, şirketin kendi işletim sistemini tanıtması için büyük bir fırsat yaratacak ve Huawei bu fırsatı en uygun biçimde kıymetlendirecek.