Samsung, 12 GB’lık LPDDR5 Mobil DRAM’lerin Üretimine Başladı

Samsung, 12 GB’lık LPDDR5 Mobil DRAM’lerin Üretimine Başladı

Son yıllarda taşınabilir aygıtlar büyük gelişmelere sahne oluyor. Artık oyun için özel telefonlar, sinema sinemalarına uyumlu ekrana sahip telefonlar üzere farklı ve niş alanlara hitap eden eserler üretiliyor. Haliyle akıllı telefon üreticileri, piyasadan gelen talebi karşılamak için daha gelişmiş bileşenlere gereksinim duyuyor. 

Samsung, yeni 12 GB LPDDR5 taşınabilir DRAM’lerin seri üretimine başladığını duyurdu. Böylelikle bu alanda seri üretime başlayan birinci firma olmayı başaran Samsung, bu DRAM’leri 5G ve yapay zeka çalışmaları için kullanılmaya hazır olarak üretecek. Firma ayrıyeten bu ayın ilerleyen periyotlarında 12 GB LPDDR5 paketlerini de üretmeye başlayacaklarını açıkladı. Bu paketlerin her biri, sekiz adet 12 GB çipten oluşuyor. Böylelikle Samsung, cep telefonlarından beklenen performans ve kapasite artışını sağlayabileceğini umuyor. 

Samsung, daha düşük güçle daha fazla performans sunacak

Samsung, 12 GB’lık LPDDR5 Mobil DRAM’lerin Üretimine Başladı

Firmanın savına nazaran yeni çip seti, %30 daha az güç harcayacak ve yeni tasarımı da daha yüksek süratlerde bile daha güzel performans elde edilmesinin yolunu açacak. Ayrıyeten yeni jenerasyon telefonlar, bu DRAM sayesinde 5G ve yapay zeka teknolojilerinden sonuna kadar yararlanabilecek. 

Samsung, 12 GB LPDDR5 üretimini Güney Kore’deki Pyeongtaek yerleşkesine kaydırmayı planlıyor. Firma böylelikle üretim kapasitesini daha uygun denetim edebileceğine inanıyor. Son karar ise global müşterilerin taleplerine nazaran belirlencek. 

Samsung, gelecek yıl da 16 GB LPDDR5 üretmeyi ve bu alanda elini yeterlice güçlendirmeyi amaçlıyor.