Türkiye ve Güney Kore Ortak Televizyon Yapımları Geliyor

Türkiye ve Güney Kore Ortak Televizyon Yapımları Geliyor

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi Lideri Ebubekir Şahin, düzenlenen etkinlikler kapsamında Güney Kore'nin başşehri Seul'e gitti. Güney Kore'de Kore Bağlantı Komitesi Lideri Lee Hyo-Seong ile temaslarda bulunan RTÜK lideri ve yanında bulunan heyet, televizyon üretimlerinin ortak olarak kullanılabilmesi için bir mutabakat imzaladılar. Böylece bu iki kurum, bundan sonraki sonraki televizyon üretimlerinde ortak olarak çalışıp, işbirliği yapacaklar.

Türkiye ve Güney Kore Ortak Televizyon Yapımları Geliyor

Konuyla ilgili olarak düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Şahin, Güney Kore'nin ürettiği teknolojik eserlerin yadsınamaz bir gerçek olduğunu lakin bu eserlerin yalnızca ekonomik alakalar için kıymetli olmadığını, milletler ortası kültürel irtibatı artırdığını tabir etti. Türkiye'de üretilen dizi ve sinemaları Güney Kore ile paylaşmak istediklerini söyleyen Şahin; dizi ve sinemaların gücüne inandığını, bu paylaşımların her iki millet ortasındaki kültürel yakınlığı artıracağını belirtti.

Kore savaşından beri Türkiye'nin takviyelerini bilen ve bunları hiç unutmadığını söyleyen Kore Bağlantı Komitesi Lideri Lee Hyo-seong ise mevzuyla ilgili olarak; iki ülke ortasındaki yeterli bağlantıların hep artarak devam ettiğini, oluşturulacak olan ortak üretimlerin hem teknoloji hem de kültürel paylaşım alanında çok değerli olduğunu tabir ederek, Türkiye ile işbirliğine her vakit hazır olduklarını söyledi.