Yediği Taşları Kum Olarak Çıkaran Bir Canlı Keşfedildi

Yediği Taşları Kum Olarak Çıkaran Bir Canlı Keşfedildi

Ülkemizde sık sık kullanılan “taş mı yiyeyim” tabiri, yeni keşfedilen bir canlının ana beslenme biçimini tanımlıyor. Lithoredo abatanica isimli bu canlı, yediği taşları kum olarak dışkılıyor.

Yediği Taşları Kum Olarak Çıkaran Bir Canlı Keşfedildi

Filipinler’de bir ırmakta bulunan bu gemikurdu tipi, Proceedings of the Royal Society B isimli mecmuada yer alan bir araştırmanın konusu oldu. Genelde tahta yiyen gemikurtlarının bu çeşidi, beslenme biçimiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Simbiyot bakterileri kullanarak ahşaptan besin elde eden bu canlılar, yeni antibiyotik araştırmaları için de kullanılıyor.

Bu gizemli çeşit, Bohol Adası’nda bulunan Abatan Irmağı tabanından alınan örneklerde bulundu. Bölgede araştırma yapan Filipinler Yumuşakça Simbiyot Memleketler arası İşbirliği Biyoçeşitlilik Kümesi, çeşitli ekipmanlar ve dalgıçlar yardımıyla ırmak yerini inceliyordu. Bölgede yaşayan bir vatandaş, araştırmacılara ırmağın tabanını incelemelerini söyledi. Araştırmacılar, deliklerle kaplı kum taşı yığınları keşfetti. Yapılan incelemelerde, taşların üzerinde gemikurdu sifonları bulundu. Bu yapılar, gemikurtlarının beslenme süreçlerinde ortaya çıkıyor. Araştırmacılardan Dr. Shipway, bu noktada çok değerli bir keşif yaptıklarını anladıklarını söylüyor.

Yediği Taşları Kum Olarak Çıkaran Bir Canlı Keşfedildi

Taşlarda bulunan beyaz yaratıkları çıkarıp inceleyen araştırmacılar, L. abatanica’nın garip beslenme halini de bu noktada açıklığa kavuşturdular. Yeni tıpta, olağanda gemi kurtlarında ahşap sindiriminden sorumlu olan körbağırsak bulunmuyor. Onun yerine bu canlının bağırsakları, ırmağın yerinde bulunan taşlarla birebir yapıya sahip taşlar ile dolu.

Bu canlıların taş yemekten ne elde ettiği ise pek bilinmiyor. Araştırmacılara nazaran bu ihtimallerden biri, taşlarda bulunan granüllerin suda hür halde dolaşan planktonları ve öteki canlıları çekmesi olarak gözüküyor.  Diğer bir ihtimal ise bu canlıların şimdi bilinmeyen bir teknikle taşlar üzerinden besin elde ediyor olması. Takım şu anda L. abatanica’nın beslenme formu ve simbiyotlarının genom yapısı üzerinde çalışmalarına devam ediyor.