Ürdün, PUBG'yi Yasakladı

Ürdün, PUBG’yi Yasakladı

Günümüzde bilgisayar oyunlarıyla ilgili türlü türlü tartışmalar meydana geliyor. Çeşitli ülkelerde beşerler, bilgisayar oyunlarının çocukları ve gençleri şiddette teşvik ettiğini düşünüyorlar. Oyunlarla çok fazla vakit geçirmek yani oyun bağımlılığı da artık Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından bir hastalık olarak kabul edildiği için bu tartışmalar azalacak üzere değil.

Popüler Battle Royale oyunu PlayerUnknown’s Battlegrouds (PUBG), Ürdün’ün Telekomünikasyon Düzenleme Komitesi tarafından farklı 6 oyunla birlikte yasaklandı. Fornite’ın da PUBG ile birebir mukadderatı paylaşacağı düşünülüyor. Battle Royale oyunlarının engellediği öbür örnekleri üzere burada da asıl tasa, meydana getirilen negatif etkiydi.

Ürdün, PUBG'yi Yasakladı

Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu’na göre yapılan bir çalışma, bu oyunun tüm yaş kümeleri için tehlikeli olduğunu gösterdi. Komitenin yöneticilerinden biri, vatandaşlardan gelen şikâyetlere nazaran hareket ettiğini söz etti.

PUBG, daha evvel Irak’ta da yasaklanmış, Çin’de ise hiç kimsenin ölmediği daha “hafif” bir sürümüyle değiştirilmişti. Nepal’de ise oyun, süreksiz olarak engellenmiş fakat temyiz mahkemesi bu engellemeyi kaldırmıştı.

Siz oyunların yasaklanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oyunlar nitekim insanları şiddette teşvik ediyor mu? Ülkelerin, oyunları yasaklaması gerekli bir tedbir mi yoksa çok bir reaksiyon mi?