Uzmanlara Göre Uzaylılar Makarnaya Benziyor

Uzmanlara Göre Uzaylılar Makarnaya Benziyor

Futurama’nın bir kısmında karakterler, gezegenin birinde makarnaya benzeyen ve Fry’ın yemeye çalıştığı uzaylılar ile karşılaşsalar epeyce komik olabilirdi. Dizinin absürt yapısı göz önüne alındığında bu konsept sırıtmazdı.

Uzmanlara nazaran ise uzaylılar sahiden de makarnaya benziyor olabilirler. Illionis Üniversitesi’nden bilim insanları, Mars’taki ömrün muhtemelen makarnaya benzeyen düz, yassı yapılar olabileceğini öne sürüyor.

Uzmanlara Göre Uzaylılar Makarnaya Benziyor

Genellikle yeşil, küçük adamlar olark tasvir edilen uzaylılar, DC çizgi romanlarından Looney Toones’a kadar çabucak her yerde belirli bir imaja nazaran resmediliyorlar. Mars’taki kayalardan kimilerinde görülen makarnavari yapılanmaların bakteri bulundurma ihtimali olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu hususta hayli ciddiler.

Sulfuri ismi takılan bakteriler, ekseriyetle oksijenin çok düşük olduğu ve inanılmaz derecede sıcak ortamlarda yaşayabiliyorlar. Morötesi ışınlar da bu canlılar için çok önemli bir sorun oluşturmuyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Bruce Fouke, bütün bilgiler toplandığında, bu özelliklerin Sulfuri’leri Mars ve öbür gezegenleri kolonileştirmede birinci araç olabileceğini söylüyor. Sulfuri bakterileri, kristal kayalıklarda makarnaları andıran yapılar oluşturuyor. Dr Fouke, bu yapıların bir uçlarının sabit olduğunu ve bayrak üzere dalgalanabildiklerini söylüyor.

Uzmanlara Göre Uzaylılar Makarnaya Benziyor

Araştırma için, Yellowstone Doğal Ömür Parkı’ndan Sulfuri kolonisi örnekleri toplandı. Hem de makarna metaforunu güçlendirmek istercesine, bu süreç için çatal kullanıldı. Bakterilerin aktivitelerinin, karbonat kristallerinin oluşumunu hızlandırdığı ortaya çıktı. Üstelik bu süreç, dünyadaki öteki doğal ortamlardan bir milyar kat daha süratli oluşuyor.

Dr Fouke, Mars’ta geçmiş ömrün izinin en kolay bu tıp örneklerde bulunabileceğini ve bu çalışmaların, diğer gezegenlerde ömrün parmak izini ortaya çıkaracağını söylüyor.