VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

Donald P. Bellisario İrtibat Kolejindeki bir araştırma grubu tarafından yapılan araştırmada, insanların toplumsal mecrada sergiledikleri davranışlar 4 başlık altında kategorize edilmiş: etik olmayan davranış, etik davranış, finansal bilgilerin açıklanması ve şahsî bilgilerin açıklanması.

Araştırmacılar bir kafeterya, bir üniversite ve bir konuttaki çevrimiçi davranışlarını incelemek ismine Amazon Mechanical Turk’den fiyatlı gönüllüleri bünyesine kattı. Gönüllülerin bir kısmı VPN servisi kullanırken bu davranışları sergiledi.

VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

Tabii ki sonuçlar kestirim edebileceğiniz üzere oldu: VPN servisi kullanan bireyler, asıl pozisyonları bulunamayacağından ötürü toplumsal mecrada etik olmayan davranışlar sergiledi ve bilgilerini kolaylıkla paylaşabildi. Öteki gönüllüler ise pozisyonları bilindiğinden ötürü her ataklarında daha huzursuz davrandı ve internet siteleriyle bilgilerini kolay kolay paylaşmadı.

Araştırmanın sonuçları, VPN sağlayıcısı NordVPN’in İngiltere’deki reklam sanayisi için regülatörler tarafından eleştirildikten sonra geldi. Sonuç olarak; kamuya açık Wi-Fi’nin insanları inançsız hissettirdiği ve bilgilerini paylaşmadıkları kanıtlanmış oldu.