Xiaomi, Kameraları İçin Ar-Ge Yürüteceği Bir Merkez Kuruyor

Xiaomi, Kameraları İçin Ar-Ge Yürüteceği Bir Merkez Kuruyor

Teknoloji devleri, var olan teknolojilerini geliştirmek yahut yeni teknolojiler üretmek için Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) merkezleri kuruyorlar. Ar-Ge merkezlerinde uzmanlar tarafından çalışmalar yürütülüp en başarılı iş, yeni eserlere dâhil edilmek üzere ortaya konuluyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi de kendi teknolojilerini geliştirip bir üst düzeye taşımak için Ar-Ge merkezini Finlandiya'da açtı. Buradaki değerli ayrıntı ise Xiaomi'nin, Ar-Ge merkezini; kameralarının başarısıyla tanınan Nokia'nın kurulduğu ve bulunduğu yer olan Finlandiya'da konumlandırmış ve Xiaomi'nin bu Ar-Ge merkezinde kameralar üzerine odaklanacak olması.

Xiaomi, Kameraları İçin Ar-Ge Yürüteceği Bir Merkez Kuruyor

Xiaomi'nin tekrar bir öteki Çinli akıllı telefon üreticisi olan Huawei'nin yolunu takip ettiği görülüyor çünkü Huawei de geçtiğimiz vakitler içerisinde Finlandiya'yı Ar-Ge çalışmalarını yürüteceği merkez olarak seçmişti.

Hem Huawei hem de Xiaomi'nin Finlandiya'yı Ar-Ge merkezi olarak seçmesinin sebebinin Finlandiya'nın yetenekli çalışan barındırması olduğu söyleniyor.

Xiaomi, Kameraları İçin Ar-Ge Yürüteceği Bir Merkez Kuruyor

Nokia'nın eski çalışanlarını Finlandiya'daki Ar-Ge merkezinde toplayan Huawei, profesyonel fotoğraf makineleri için lens üreticisi olan Leica ile paydaşlık kurmuş ve akıllı telefonlarının kamera performansını hem başarılı yapay zekâ hem de başarılı kamera donanımları sayesinde öbür akıllı telefonlarının çok lakin çok üstüne çıkarmıştı.

Benzer bir olayın Xiaomi tarafında da yakın vakitte yaşanması ve Xiaomi akıllı telefonların Huawei'de olduğu üzere akıllı telefon pazarının en uygun kamera performanslı aygıtları olarak anılması hedefleniyor.