Yapay Zeka, Eski Bilimsel Makalelerden Yeni Bir Keşif Yaptı

Yapay Zeka, Eski Bilimsel Makalelerden Yeni Bir Keşif Yaptı

Bilim birikim ile ilerler. Yeni bir bilgi, eski bilgilerin üzerine inşa edilir. Bilim insanları o kadar çok bilgi biriktiriyor ki, bazen değerli noktalar ya da bariz bağıntılar gözden kaçabiliyor. 

Nature’de yayımlanan bir makalede, Lawrence Berkeley National Laboratory’de geliştirilen Word2Vec isimli algoritmadan bahsedildi. Bu yapay zeka, yayımlanmış olan akademik içerikleri okuyup inceleyerek insanların gözünden kaçmış olan keşiflerde bulundu. Bu keşifler ortasında muhtemel termoelektrik malzemeler için iddialar de bulunuyor. 

Yapay Zeka, Eski Bilimsel Makalelerden Yeni Bir Keşif Yaptı

Algoritma, bu keşfi yapmasına karşın termoelektrik nedir, bulduğu denklem ne işe fayda üzere bilgilere sahip değil. Yapay zeka sırf sözcük dizilimine bakarak varsayımlarda bulunuyor ve adaylar belirliyor. 

Yapay zeka, bilimsel makaleleri okuyup görülmeyen ilişkileri ortaya çıkarıyor

Araştırmacılardan Anubhav Jain, yapay zekanın istenilen rastgele bir hususta inceleme yapabileceğini belirtiyor. Bazen bir araştırmacı üzere davranan yapay zeka, bazen de farklı hususlar ortasında inceleme yapıyor. 

Algoritma, eğitilmek için 3.3 milyon bilimsel makalenin özetini okudu. Bu kademede yaklaşık 500 bin sözlük bir dağarcığa kavuşan algoritma, makine öğrenmesi ile sözcükler ortasındaki bağlantıyı öğrendi. 

Sözcükleri münasebetleri ve yapısal bağlamlarına nazaran ele alan yapay zeka, bağlantılı her seriyi farklı bir vektör üzerine yerleştirdi. Yani periyodik cetvel – ametaller – karbon – organik molekül – DNA üzere bir vektör ortaya çıkabiliyor. Burada dikkat alımlı olan ise termoelektrik ile ilişkilendirilen fakat hiçbir özette yer almayan ilgiler oldu.

Yapay Zeka, Eski Bilimsel Makalelerden Yeni Bir Keşif Yaptı

İkinci denemede algoritmayı sırf 2009’a kadar olan makaleler ile besleyen araştırmacılar, olağanda 2012 yılında keşfedilen bir yapının yapay zeka tarafından çok daha evvel keşfedildiğini fark etti. 

Araştırmanın başında yer alan Vahe Tshitoyan, diğer araştırmacıların da şimdiden kendisiyle irtibata geçtiklerini söylüyor.