2020 Yılında Çentiksiz iPhone'ların Geleceği Belirtildi

2020 Yılında Çentiksiz iPhone’ların Geleceği Belirtildi

Bu yılki iPhone'lara ilişkin olduğu tez edilen dizaynların ortaya çıkmasıyla birlikte birçok kişi, dizaynın ne kadar berbat olduğundan ve bu sene yeni bir iPhone almayacağından bahsetmeye başladı. Bu durum, bilhassa teknoloji medyası ve forumlarında iPhone 11 ile ilgili olumsuz yorumların paylaşılmasına neden oldu.

Henüz resmileşmemiş olmasına karşın iPhone 11'in dizaynından sonra herkes, 2020 yılında çıkacak olan iPhone modeline odaklandı. Natürel ki durum bu türlü olunca Apple'ın 2020 model iPhone'u hakkında birçok söylenti de ortaya çıkmaya başladı.

2020 Yılında Çentiksiz iPhone'ların Geleceği Belirtildi

İlk tez, iPhone'lar hakkındaki sağlam iddialarıyla bilinen analist Ming-Chi Kuo'dan geldi. Kuo, 2020 yılında çıkacak olan iPhone'ların en azından bir adedinde daha küçük bir ön kamera ve daha ince bir çerçeve olacağını belirtti. Öbür bir deyişle ekran/gövde oranında artışa gidecek olan Apple, çentiğini de inceltecek.

Bu argümanın akabinde China Times, Asya'daki Credit Suisse firmasının analistinden alıntı yaparak Apple'ın 2020 yılındaki iPhone modellerini çentiksiz ve Face ID özelliksiz olarak çıkartmayı düşündüğünü belirtti. Telefonda ekrana gömülü bir kameranın ve ekrana gömülü bir parmak izi okuyucunun bulunacağını belirten analist, Touch ID'nin ekrana entegre edileceğinden bahsetti.

2020 Yılında Çentiksiz iPhone'ların Geleceği Belirtildi

Açıklamalarını sadece 2020 yılıyla sonlandırmayan analist, 2021 yılındaki tüm iPhone modellerinin ekrana gömülü kamera ve ekrana gömülü parmak izi okuyucuyla birlikte geleceğini düşündüğünü belirtti. Credit Suisse analistinin açıklamalarına nazaran Apple, bu teknolojileri aygıtlarına eklerken üçüncü parti bir geliştiricinin teknolojisini değil, kendi teknolojisini kullanacak.

Oppo ve Xiaomi'nin ekrana gömülü kamera teknolojilerini ortaya koymalarının akabinde teknoloji devi Apple'ın da bu teknolojiye ayak uydurması hayli muhtemel görünüyor. Şu an için Apple'ın hususa olan kesin yaklaşımının ne olduğunu belirtmek ziyadesiyle güç olsa da bu yılki tenkitlerin akabinde Apple'ın çentik ve çerçeve konusunu çok daha ciddiye alacağını söyleyebiliriz.