Merkez Bankası Kendi Kripto Para Birimini Uygulamaya Koyacak

Merkez Bankası Kendi Kripto Para Birimini Uygulamaya Koyacak

Türkiye, kripto para üniteleriyle yakından ilgileniyor. Bu durum, açıklanan datalarla de destekleniyor. Hatta bir araştırma şirketinin yaptığı son çalışma Türkiye'nin, dünyanın en çok kripto para kullanıcısına sahip olan ülkesi olduğunu ortaya çıkardı. Buna nazaran Türkiye'de her beş bireyden bir tanesi kripto para kullanıyor.

Türkiye'nin kripto para ünitelerine olan ilgisi, hükümet yetkililerinin de dikkatlerinden kaçmadı. 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı kapsamında merkez bankası, kripto paralarla ilgili yeni bir atılım yaptı.

Merkez Bankası Kendi Kripto Para Birimini Uygulamaya Koyacak

11. Kalkınma Planı kapsamında mali piyasaların uygunlaştırılması için gerekli çalışmalar ele alındı. Çalışmalar kapsamında pek çok yeni karar alınırken kripto para üniteleri ile ilgili olarak alınan karar, kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Buna nazaran ilerleyen devirlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, blok zincir tabanlı dijital merkez bankası kripto parasını uygulamaya koyacak.

Kripto para ünitesi konusunda, Fintek ekosisteminin Türkiye'de gelişmesi için gerekli çalışmalar yapılacak. Bu hususta bir yol haritası çıkartılacak ve bu haritanın uygulanması tek bir kamu kuruluşu tarafından sağlanacak.

Bu kalkınma planı kapsamında kripto para ünitesi teşebbüslerinin yanı sıra değerli bir öteki nokta ise milletlerarası ticaret sisteminde kullanılabilecek olan alternatif para ve ödeme sistemlerinin oluşturulması. Bu sistemlerin geliştirilmesi için öbür ülkelerle iş birliği yapılacak. Bu kapsamda kripto para ünitelerinin kullanılıp kullanılmayacağı şimdi bilinmiyor fakat bu durum ilerleyen devirlerde kripto para ünitesi ile ticaret yapılabileceğinin sinyallerini veriyor. İlerleyen periyotlarda kurulacak olan ödeme sistemlerinin neleri içerebileceğini anlayabileceğiz.