Agent Smith, 25 Milyondan Fazla Android Cihaza Bulaştı

Agent Smith, 25 Milyondan Fazla Android Cihaza Bulaştı

Kötü hedefli yazılım, tüm platformlar için tehlike teşkil eden ve sistemi olumsuz istikamette etkileyen yazılımlardır. Bu yazılımlar; akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar üzere birçok teknolojik alete sızabilirler. Son günlerde ise yeni bir makûs hedefli yazılım ortaya çıktı.  Güvenlik şirketi Check Point tarafından yayınlanan bir rapora göre “Agent Smith” isimli berbat emelli yazılım, reklamlar yoluyla 25 milyondan fazla Android kullanıcısının aygıtına virüs bulaştırdı.

Agent Smith, 25 Milyondan Fazla Android Cihaza Bulaştı

Check Point, Agent Smith isimli berbat maksatlı yazılımının Çin’deki Android uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını dış pazarlarda yerelleştirebilmelerine ve yayınlamalarına yardımcı olan bir internet şirketi aracığıyla Çin’den geldiğine inanıyor. Makus hedefli yazılım, birinci olarak Asya pazarlarında tanınan olan 9Apps ismindeki üçüncü taraf bir uygulama mağazasından dünyaya yayıldı.

Bu makus emelli yazılım, Agent Smith ismini aldı zira ünlü Matrix sinemasındaki Casus Smith karakterini taklit ediyor. Uygulamaları kıran Agent Smiht, daha sonra çok daha fazla reklam göstermeye başlıyor ve gösterilen reklamlarla gelirlerini artırıyor.

Agent Smith, 25 Milyondan Fazla Android Cihaza Bulaştı

Agent Smith; daha çok Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’teki aygıtlara bulaştı. Bununla birlikte, ABD’de yaklaşık 303.000 aygıt ve İngiltere’de 137.000 aygıt bu virüse maruz kalmış durumda. Virüsün bulaştığı uygulamalardan kimileri ise WhatsApp, Opera, MX Görüntü Oynatıcı, Flipkart ve SwiftKey üzere epey yaygın kullanılan uygulamalar.

Bu uygulamanın yayılmasının temel nedeni, birkaç yıl evvel Android içinde yapılan ve geliştiricilere muhafaza eklemek için uygulamalarını güncelleyen bir güvenlik açığı. Bu durum, hem uygulama güncellemelerinin hem de Android güvenlik yamalarının önemini tekrar tekrar gösteriyor.