Android Q Beta 5, Google Asistan'a Yeni Özellikler Ekliyor

Android Q Beta 5, Google Asistan’a Yeni Özellikler Ekliyor

Android Q’nun beta sürümünü alan Pixel kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor ve işletim sisteminin yeni özellikleriyle ilgili görüntüler paylaşılıyor. Bu görüntülerden bir adedinde Google Asistan’ı etkinleştirmek için kullanılan yeni hareketler ve animasyonlar gösteriliyor.

Android Q Beta 5, Google Asistan'a Yeni Özellikler Ekliyor

Bir Pixel kullanıcısı olan Reddit üyesi, Android Q Beta 5’ten yeni fotoğraflar ve görüntüler paylaştı. Fotoğraflar ortasında yapı numarasını gösteren rastgele bir görsel bulunmazken geliştirilen hareketlerin evvelki betaya nazaran iOS’e daha yakın olduğu argüman edildi.

Bu beta, geliştirilen hareketlerin yanı sıra Google Asistan için yeni hareketleri de içerisinde barındırıyor. Yeni hareketler ortasında, yeni hareket navigasyon sistemi kullanılırken asistanı başlatmak için ikaz niteliğinde ekranın sağ ve sol alt köşesinde ışıklar yanıyor ve kullanıcı bu köşelerden kaydırma yapabiliyor. Bu hareket sonrası Google Asistan etkinleşiyor.

Bunların haricinde Asistan’ın yeni bir başlatma animasyonu da bulunuyor. Üstte bahsettiğimiz ışık yanan köşelerden tutup kaydırma hareketi yapıldığında her iki köşede de Google renkleri beliriyor ve ekranın sonuna kadar takip ediyor.

Paylaşılan görüntüde yeni hareketler ve animasyon epeyce yumuşak ve akıcı duruyor. Ayrıyeten paylaşımı yapan Reddit üyesi, Google’ın ekranı döndür butonunun pozisyonunda da oynama yaptığını ve artık navigasyonu barını kaplamadığını da söylüyor.

Reddit’teki başlığa ulaşmak ve Android Beta sürecini takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.