Apple Watch, Jet Ski Kazası Geçiren Gencin Hayatını Kurtardı

Apple Watch, Jet Ski Kazası Geçiren Gencin Hayatını Kurtardı

Ani gelişen durumlarda acil yardım numaraları dâhi unutulabiliyor ve olumsuz sonuç doğuran olaylar yaşanabiliyor. Acil yardım gerektiğinde kullanıcılarının bu yardıma en kolay biçimde ulaşabilmesine imkan tanıyan Apple, bu özelliği hem iPhone akıllı telefonlarında hem de Apple Watch akıllı saatlerinde bulunduruyor.

ABD'li teknoloji devi Apple'ın akıllı saatleri Apple Watch, tıpkı iPhone'larda da olduğu üzere ACİL SOS özelliğine sahip. Bu özellik kullanıldığında hem acil yardım servisleri aranıyor hem de daha evvel seçilen kişilere (örnek olarak anne ve baba) acil yardım servislerinin arandığını ve anlık pozisyonu içeren bir ileti (SMS) gönderiliyor.

Apple Watch, Jet Ski Kazası Geçiren Gencin Hayatını Kurtardı

ABD'nin en büyük gölü olan Michigan Gölü'nde jet ski süren Chicago'lu Phillip Esho, büyük bir dalgayla karşılaşınca jet skisi alabora oldu. Esho ile bir arada cep telefonu da suyun içerisine düştü ve gözden kayboldu.

Etrafındaki teknelerde bulunan bireylerin yardım çağırdığı hâlde kendisini görmediğini ve duymadığını söyleyen Esho, dalgaların kendisini suyun tabanına yanlışsız ittiğini belirtti.

Apple Watch, Jet Ski Kazası Geçiren Gencin Hayatını Kurtardı

Panik yapmadan karar veren Esho, derhal kolunda takılı bulunan Apple Watch'un ACİL SOS modunu etkinleştirdi. Telefon irtibatının kurulup kurulmadığından emin olamayan Esho, yalnızca birkaç dakika sonra üzerinde Chicago Polisi'ne ilişkin bir helikopterin ve etrafında kıyı güvenlik botlarının belirdiğini aktardı.

Apple Watch sahibi olmasaydı ne kadar makûs şeylerin yaşanabileceğini hayal bile edemeyen Phillip Esho, hayatını Apple Watch'a borçlu olduğunu söylüyor. Phillip Esho'nun yaşadıkları ile birlikte Apple Watch, bir kişinin daha hayatını kurtarmış oldu.