Bilim İnsanları: İstanbul'da Büyük Bir Deprem Bekleniyor

Bilim İnsanları: İstanbul’da Büyük Bir Deprem Bekleniyor

Marmara Denizi'ndeki sismik dalgaları inceleyen bilim insanları, bölgede büyük bir sarsıntının meydana gelebileceğini belirtti. 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde olması beklenen sarsıntının tarihine dair bir bilgi bulunmuyor.

Kiel'deki GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi'ndeki jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi bölgesini bekleyen sarsıntısına karşı herkesi uyardı.

Bilim İnsanları: İstanbul'da Büyük Bir Deprem Bekleniyor

Nature Communications mecmuasında mevzuya ait bir yazı yazan jeofizikçi, Marmara Denizi'nde büyük bir tektonik gerginlik olduğundan bahsetti ve bu durumun 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde bir sarsıntının oluşması için kâfi olduğunu söyledi.

Deutsche Welle Türkçe, haberinde Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay çizgisinin Marmara Denizi'nin altında bulunduğunu belirtti.

Bilim İnsanları: İstanbul'da Büyük Bir Deprem Bekleniyor

GEOMAR tarafından geliştirilen ölçüm sistemi GeoSEA ile ölçümler yapan bilim insanları, ölçümlerini Marmara Denizi'nin 800 metre altında gerçekleştirdi.

GeoSEA Proje Yöneticisi Heidrun Kopp, verdiği bir röportajda gerginliğin sarsıntı sırasında çözülmesi durumunda fay sınırının 4 metreden fazla hareket edeceğini söyledi.

Açıklamalara nazaran beklenen sarsıntı, 17 Ağustos 1999 tarihindeki zelzele üzere yıkım gücü büyük bir sarsıntı olacak ve ağır sonuçlara yol açacak.