Chromium Tabanlı Edge, Gizliliği Artıran Bir Özellik Edindi

Chromium Tabanlı Edge, Gizliliği Artıran Bir Özellik Edindi

Takip tedbire isimli bir özellik, Canary kanalındaki Edge'i test eden bireylere açıldı. Özellik, isminden de anlaşılacağı üzere internet üzerindeki hareketlerinizi gizleyerek daha bilinmeyen ve inançlı bir internet tecrübesini kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede bilhassa etkin olarak kullanmadığınız web siteler ya da hizmetler sizi takip edemiyor.

İnternet üzerinde üçüncü parti takipçilerin girdiğiniz siteleri inceleyerek ilgi alanlarınız üzerinde önemli bir fikir elde edebilir. Bu sebeple yeni özellik, kapalılık konusunda önemli bir gelişme manasına geliyor.

Chromium Tabanlı Edge, Gizliliği Artıran Bir Özellik Edindi

Microsoft, tarayıcısına eklediği özelliği şu formda anlatıyor:

“Bir website, ziyaret edildiği vakit başka sitelerdeki izleyiciler, çerezler ve öbür sistemleri kullanarak tarayıcıda bilgi depolayabilir. Bu bilgiler ortasında ziyaret ettiğiniz sitelerin ve ilgilendiğiniz içeriğin bilgileri bulunabilir. Bu bilgiler kullanılarak öbür siteleri ziyaret ettiğinizde size özel içerikler sunmak için tertipler tarafından çarçabuk ulaşılabilecek bir dijital kimlik oluşturulabilir.”

Chromium Tabanlı Edge, Gizliliği Artıran Bir Özellik Edindi

Üç farklı takip tedbire düzeyi bulunduran Chromium tabanlı Edge, birinci düzeyde sadece ziyanlı izleyicileri engelliyor lakin öteki izleyicileri engellemiyor. 'Dengeli' seçeneğini seçtiğinizdeyse ziyanlı izleyicilerin yanı sıra birtakım üçüncü parti izleyiciler de engellenmiş oluyor. 'Sıkı' moddaysa neredeyse tüm üçüncü parti izleyiciler engelleniyor lakin bu modda birtakım sitelerin çalışmama ihtimali bulunuyor.

Microsoft'un hususa dair kendi blogundaki yazıya ulaşmak için irtibata tıklayabilirsiniz.