Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Elder Scrolls’un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

The Elder Scrolls oyun dünyasının en büyük ve devam etmekte olan en eski markalarından biri. Serinin uzun ömrü doğal ki de bir tesadüf yapıtı değil. 2011'de çıkan beşinci oyun Skyrim, günümüzde dahi her gün Steam’in en çok oynanılan oyunlar listesine girmeyi başarıyor. Hatta Skyrim’in 2016 yılında piyasaya sürülen Special Edition sürümü ve oyunun olağan hali bu listeye iki farklı oyun olarak girmeyi başarıyor. Anlık oyuncu ortalaması 20.000 seviyelerinde. Bu sayı gözünüze düşük görünebilir, fakat tek oyunculu oyunlar için bu epeyce âlâ bir düzey. 

Skyrim neden bu kadar başarılı oldu?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Aslında bu sorunun yanıtını her Elder Scrolls oyunu için geçerli olacak biçimde verebiliriz. Bethesda, bir oyunu çok taraflı yapma konusunda çok başarılı. Yaptıkları oyunları varlıklı içeriklerle çok düzgün süslüyorlar. Oyunun asla eskimeyen bir yapıya sahip olmasının en değerli sebeplerinden biri bu. Skyrim oynamış birinin, oyunu sadece bir sefer bitirip bir kenara bırakması pek alışılmış bir durum değil. Zira Elder Scrolls serisinin oyunları, bir sefer bitirilerek tamamlanabilecek oyunlar olmuyor. Varlıklı içerik bu noktada devreye giriyor.

Oyunu her oynadığınızda daha evvel fark etmediğiniz ya da karşılaşmadığınız ayrıntılar, misyonlar ve NPC’lerin kıssaları sizleri oyunun içine tekrar ve tekrar çekmeyi başarıyor. Pekala Bethesda 2011 yılında Skyrim’i piyasaya sunduktan sonra serinin altıncı oyunuyla ilgili neler yaptı? Oyunun çıkması şu noktada uzak bir vakitte gerçekleşecek üzere duruyor fakat biz tekrar de oyunla ilgili bildiğimiz şeyleri derleyen bir yazı hazırlamak istedik. Lafı fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Elder Scrolls 6 fragmanı:

Skyrim çıktıktan birkaç sene sonra oyuncular serinin yeni oyunuyla ilgili bilgiler beklemeye başladılar. Aslında altıncı oyununun çıkacağı biliyordu. Lakin resmi açıklama gelince işin ciddiyeti değişti. Oyuncular tarafından beklenilen bu resmî açıklama Skyrim çıktıktan tam 7 sene sonra geldi. Elder Scrolls serisinin öncü isimlerinden Todd Howard E3 2018’de “The Elder Scrolls 6” ismiyle yeni oyunu duyurdu ve bir fragman paylaştı.

Elder Scrolls 6 çıkış tarihi:

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Bethesda, Elder Scrolls oyunlarıyla ilgili süreçleri daima uzun tutmuştur. Bunun sebebi olarak da oyunu aceleye getirmeyerek oyunculara olabildiğince âlâ bir deneyim sunabilmeyi gösteriyorlar. Oyunun çıkış tarihiyle ilgili elimizde olan tek bilgi, Bethesda’nın yeni oyunu Starfield’dan evvel çıkmayacağı. Bu ortada Starfield demişken, bu oyunun da şimdi bir çıkış tarihi ve oynanış fragmanı olmadığını belirtelim. Velhasıl oyunun çıkmasına şu an için uzun bir vakit var diyebiliriz.

Elder Scrolls 6 geliştirilme süreci ne durumda?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Öncelikle şunu belirtelim, Bethesda şu anda varı yoğuyla yeni projesi Starfield üzerine çalışıyor. Öncelikle bu projeyi tamamlamak istiyorlar. 2018 yılında düzenlenen E3’te Todd Howard “The Elder Scrolls 6” fragmanını göstermeden çabucak evvel Starfield’ın fragmanını göstermişti ve “The Elder Scrolls 6” için şimdi ön imal basamağında demişti. Bu evrede Starfield oynanabilir bir durumdaydı. Yani Bethesda’nın önceliği şimdilik Starfield ve bu proje tamamlanmadan güçlerini bölmek istemiyorlar. Özcesi oyunculara iki oyunda da kaliteli bir tecrübe yaşatmak istiyorlar. Bilhassa Fallout 76’nın çektiği reaksiyonlardan sonra hakikat yolda olduklarını söyleyebiliriz.

Bunun yanında Bethesda 2016 yılında yaptığı bir açıklamada “The Elder Scrolls 6” üzerinde çalışmadıklarını söylemişti. Şirketin bu hususta izlediği yol yıllardır bu istikamette ilerliyor. Bu durumun en değerli sebeplerinden biri, Howard ve ekibinin sahiden istedikleri iş neyse onun üzerinde çalışmak istemeleri. Bu siyasetin yanlış olduğunu söylemek sıkıntı zira ortaya kaliteli bir oyun çıkarmak için evvel o oyunu yapan grubun bunu istiyor olması gerekiyor. Bethesda’nın oyunlar konusundaki hali ekseriyetle net olmuştur. Her sene 5-6 saatte tüketilebilecek bir oyun çıkarmaktansa, örneğin 10 senede bir çıkardıkları oyunları, 10 sene boyunca oynanabilecek zenginlikte üretirler.

  • Cevap: Oyun şu anda geliştirilme kademesinde değil. Starfield projesi tamamlandıktan sonra bu oyuna yük verilecek.

Elder Scrolls 6 ilgili daha fazla bilgi ne vakit açıklanır?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Bethesda oyunlarını çoklu platform yapmayı tercih eden bir firma olduğu için, oyunlarını tam güçle çalıştırabilecek konsollara da muhtaçlık duyuyorlar. Yeni jenerasyonun önde gelen oyunlarından olması beklenen “The Elder Scrolls 6” içinse yeni jenerasyon konsolları bekleyecek olmaları şu an için en mantıklı görünen teori. Bilhassa Oblivion, Fallout 4 ve Skyrim üzere oyunlar çıkışlarına çok az bir mühlet kala görücüye çıkarılmıştı. Şirket muhtemelen Elder Scrolls’un altıncı oyunu için de benzeri bir tavır sergileyecek.

Bethesda sözcülerinden Pete Hines 2016 yılında yaptığı bir açıklamayla oyunla ilgili yenilikleri sırf nitekim geliştirildiği vakit görücüye çıkaracaklarını söylemişti. Yani sadece oyunu göstermiş olmak için demolar hazırlamak yerine, oyunla ilgili sahiden yaptıkları, oyunu oynayan biri tarafından da tıpkı halde görünecek şeyleri paylaşacaklar.

  • Cevap: Oyunla ilgili yeni gelişmeler muhtemelen şimdi açıklanmayan çıkış tarihine az bir mühlet kala gösterilecek.

Elder Scrolls 6 nerede geçecek?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Oyunun nerede geçeceği konusunu ele almadan evvel belirtmekte yarar var, Elder Scrolls serisinin Tamriel ismi verilen devasa bir haritası var ve Skyrim bu haritada bir bölgenin ismi. Tıpkı vakitte bu haritanın küçük bir kısmını kaplıyor. Bethesda’nın yeni Elder Scrolls oyunlarında izlediği siyaset ise her oyunda Tamriel’in yeni bir bölgesini kullanmak üzerine şurası. Bu bağlamda evvelki oyunlarda kullanılan High Rock, Hammerfell, Morrowind, Cyrodiil ve Skyrim bölgelerini şimdilik teorilerin dışında tutmak daha mantıklı. Bu oyuna mesken sahipliği yapabilecek bölgeler ortasında ise Orman Elfleri’nin diyarı Valenwood, Khajiit ırkının diyarı Elsweyr ve son olarak da Argonian ırkının diyarı Black Marsh bulunuyor.

Bu bölgeler ortasında Elsweyr şimdilik en mantıklı teori üzere duruyor. Zira Khajiit ırkı Skyrim’de en çok sevilen ırklardan biri olmuştu ve bu ırkın konutunda bir maceraya çıkmak oyuncuları sevindirecektir. Bunun yanında bu teorilerle ilgili kuşkular de yok değil. Fragmanda görülen yerler dağlık olabilir fakat Elsweyr bundan biraz daha tropik bir yer diyebiliriz. Teorilerden bir başkası olan Black Marsh bölgesinin muhtemelen gerçek bir varsayım olmayacağını söylemek güç değil. Fragmanda görülen bölge Black Marsh’a hiç benzemiyor. Valenwood için de birebirini söylemek mümkün. Bilindiği kadarıyla Valenwood bataklıklarla dolu bir bölge. Fragmanda ise bataklığa dair hiçbir şey görünmüyor.

Bu noktada belirtilmesi gereken kıymetli bir şey var, Bethesda her oyunda yeni bir bölgeyi sürece alışkanlığından bu oyunla birlikte vazgeçebilir. Evvelki oyunlarda Tamriel’in en büyük bölgeleri çoktan işlendi ve oyun imalcileri büyük ihtimalle yeni oyunlarında küçük bir bölgeye mahpus kalmak istemeyeceklerdir.

  • Cevap: Oyunun nerede geçeceği açıklanmadı. Şimdilik elimizde sırf fragmandan ötürü ortaya atılan teoriler var.

Elder Scrolls 6'da mod dayanağı olacak mı?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Bethesda’nın oyunları sık sık oyuncuların yaptığı modlarla desteklenir. Oyun, canlı kalmasını biraz da topluluğun geliştirdiği bağımsız modlara borçlu diyebiliriz. Hatta aslen bir Skyrim modu olan The Forgotten City, tek başına bir oyun olacak halde geliştiriliyor. Skyrim modları bu derece gelişmiş vaziyetteyken, hatta Bethesda online oyunu Fallout 76’nın bile bir gün modlanabilir bir oyun olacağını söylemişken, yeni Elder Scrolls oyununun modları destekleyeceğini söylemek mümkün. Dilerseniz The Forgotten City’nin fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Cevap: Oyun çok büyük ihtimalle mod takviyesine sahip olacak.

Elder Scrolls 6'da 83 yaşında birinin ne işi var?

Elder Scrolls'un Son Oyunu Hakkında 7 Detay

Youtube’da yayınladığı Skyrim oynanış videolarıyla tanınan 83 yaşındaki Shirley Curry isimli Youtuber, serinin hayranlarının ağır isteği üzerine Bethesda tarafından yeni oyuna bir NPC olarak eklenecek ve bu sayede ölümsüzleşecek. “Skyrim babaannesi” olarak da bilinen Curry, şu anda Youtube üzerinde 706 bin aboneye sahip. Bu ortada Curry sadece Skyrim oynamıyor. Hatta kendisi hayli varlıklı diyebileceğimiz bir görüntü arşivine sahip.

Efsane The Elder Scrolls serisinin altıncı oyunu hakkında açıklanan ve teorisi kurulan her şeyi bir ortaya getirdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Yeni oyunla birlikte, seriye yeni bir soluk katmasını ümit ettiğimiz Bethesda’dan elini çabuk tutmasını bekliyoruz. Zira bu formda birkaç sene daha geçerse, Skyrim’i gençken oynayan beşerler yeni oyun çıktığı vakit oyuna orta verip çocuklarını okula götürmek durumunda kalabilirler.