Firefox, Veri İhlali Yaşandığında Kullanıcılarını Uyaracak

Firefox, Veri İhlali Yaşandığında Kullanıcılarını Uyaracak

Son vakitlerde sık sık gündeme gelen ferdî bilgilerin güvenliği konusu, internete en az bir defa erişmiş olan herkesi ilgilendiriyor. Çeşitli internet siteleri, bizden müsaade dahi almaksızın bilgilerimizi topluyor. Ferdî bilgilerimizi toplayan en büyük internet siteleri ise ne yazık ki her dakika içerisinde bulunduğumuz toplumsal medya platformları.

Bu cins data toplayıcı sitelere akınlar düzenlendiğinde, bilgilerimiz çalınabiliyor ve yetkisiz kişilerin ellerine geçebiliyor. Bu üzere durumlarda Firefox, kara borsada satılan bu bilgileri para ödeyerek bizler için satın alıyor. Satın aldığı dataları ise kullanıcıların yararı odaklı bir maksatla kullanıyor.

Firefox, Veri İhlali Yaşandığında Kullanıcılarını Uyaracak

Firefox tarafından üretilen ve Firefox Monitor ismi verilen platform sayesinde rastgele bir bilginizin hangi internet siteleri üzerinden çalındığını görebiliyorsunuz. Bu sayede bilgilerinizin çalındığı internet sitesine giderek e-posta hesabı ve şifre değişikliği yapabiliyorsunuz. Herhangi bir hesabınızın çalınıp çalınmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Bir kez kayıt olduğunuzda bilgilerinizin çalındığını keşfetme durumunda çabucak e-posta gönderen ve bu doğrultuda erken haber verme özelliğine sahip olan Firefox Monitor, bilgilerimiz oburlarının eline geçmeden (verilerimizi sağlama almamıza imkan tanıyarak) bizleri büyük bir sıkıntıdan kurtarıyor.

Firefox, Veri İhlali Yaşandığında Kullanıcılarını Uyaracak

Firefox'un internet tarayıcısına yeni dâhil ettiği Firefox Lockwise yazılımı ise internet tarayıcınızda kayıtlı olan şifre ve hesapların (otomatik giriş için) Firefox Monitor data arşivinde keşfedilmesi ile internet tarayıcınız üzerinden kullanıcıyı anında bilgilendiriyor.

“Şifreler sızdırılmış yahut çalınmış” bildirisiyle karşılaşan kullanıcı ise ilgili hesabının şifresini değiştirerek bilgilerinin diğerlerinin eline geçmesine mani oluyor. Bu servisi fiyatsız olarak tüm kullanıcılara sunan Firefox sayesinde bilgi hırsızlığının bir nebze de olsa önüne geçilebiliyor.