Google, 7 Casusluk Uygulamasını Play Store'dan Kaldırdı

Google, 7 Casusluk Uygulamasını Play Store’dan Kaldırdı

Akıllı telefonların yaygın olarak kullanılması dijital güvenlik problemlerini da beraberinde getirdi. Kimi uygulamalar direkt makûs maksatlı olarak geliştirilirken kimi uygulamalarsa kullanıcıların kapalılıklarını tehdit ediyorlar. Google, bu bahiste hassas davranmaya çalışsa da birtakım uygulamalar Google Play Store'da yer alabiliyor ve kullanıcıların bildirimleri üzerine gerekli süreçler yapılıyor.

Google artık ise her biri en az 50 binden fazla indirme sayısına sahip olan 7 uygulamayı mağazasından kaldırdı. Bir Rus geliştirici tarafından oluşturulduğu belirtilen uygulamalar, kullanıcıların takip edilmesi fonksiyonunu görüyor ve bu da saklılık için büyük bir sorun teşkil ediyordu.

Google, 7 Casusluk Uygulamasını Play Store'dan Kaldırdı

Popüler bir siber güvenlik firması olan Avast tarafından bildirilen bu uygulamalar kullanıcıların çocuklarını, eşlerini, çalışanlarını ve öteki takip etmek istedikleri bireyleri amaç alıyor. Bu uygulamalar kullanılarak maksat bireylerin yerleri tespit edilebiliyor, arama ve iletileşme geçmişleri kopyalanabiliyordu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avast yetkilileri, Google'a bildirilen bu uygulamaların insanların kapalılığı için ziyadesiyle etik dışı olduğunu açıkladılar. Google Play Store'da bu türlü uygulamaların bulunmaması gerektiğini söyleyen Avast yetkilileri, bu mevzuda Google ile iş birliği yapmak için hazır olduklarını tabir ettiler.

İşte Google Play Store'dan kaldırılan 7 uygulama:

  • Track Employees Check Work Phone Online Spy Free (Çalışanları şirket telefonları üzerinden takip eymeye yarıyor.)
  • Employee Work Spy (Yine çalışanlar maksat alınarak oluşturulmuş bir uygulama.)
  • Spy Tracker (Çocukların maksat alındığı uygulama.)
  • Phone Cell Tracker (Genel takip uygulaması.)
  • Spy Kids Tracker (Benzer formda çocukları amaç alan uygulama.)
  • Mobile Tracking (Bu da genel takip için oluşturulan bir uygulama.)
  • SMS Tracker (Hedeflenen kişinin ileti geçmişini denetim etmeye yarayan uygulama.)

Bu biçim uygulamalar son periyotlarda popülerliğini artırmaya başladı. Hatta Webtekno grubu olarak bununla ilgili fiyatlı bir yazılımı satın alarak sizler için denemiştik. O görüntüyü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.