İtalyan Polisi, Neo Nazi Baskınlarında Füze Ele Geçirdi

İtalyan Polisi, Neo Nazi Baskınlarında Füze Ele Geçirdi

BBC'nin pazartesi günü yaptığı habere nazaran, İtalya'nın özel DIGO kuvvetleri, içerisinde sistemli av tüfekleri, otomatik silahlar ve 'fırlatmaya hazır' hava-hava füzelerini ele geçirdi. Ele geçirilen silahlar Milano, Varese, Forli ve Novara'daki neo Nazi kümelerden alındı.

BBC'nin açıklamasında füzenin 'kusursuz' pozisyonda olduğu belirtildi. Öbür bir haber sitesi Drive, füzenin Fransız imali, yarı faal radar dedektörlü bir Matra Muhteşem 530 F olduğunu ve Katar Silahlı Kuvvetleri'nden 1980 yılında alındığını belirten bir müdafaa kabında bulunduğunu söyledi. Katar hükümeti, 14 adet Dassault Mirage F1 jetini cephanesiyle birlikte Fransa'dan almıştı lakin Katar'ın F1'leri, Mirage 2000 jetlerinin gelmesi ve yeni MICA füzelerinin kullanılmasıyla etkin kullanımdan kalkmıştı.

İtalyan Polisi, Neo Nazi Baskınlarında Füze Ele Geçirdi

Guardian, polislerin füzede ateşlemeyi sağlayacak bir unsur (barut vs.) bulunmadığını lakin eğitimli birinin bunu çok kolay bir halde yapabileceğini de belirtti.

Baskınlar gerçekleştiren İtalyan polisi, tıpkı vakitte neo Nazi kümeleriyle bağlantısı olan üç kişiyi de tutukladı. La Repubblica'nın haberine nazaran baskınlar, Ukrayna hükümeti ve Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçıların bir yılı aşkın müddettir araştırılması sonucunda ortaya çıktı.

İtalyan Polisi, Neo Nazi Baskınlarında Füze Ele Geçirdi

Yakalananlardan biri olan Fabio Del Bergiolo, 2001 yılında senatoda neo faşist Forza Nuova partisine üye olmak için adaylığını koymuştu. Biri İsviçre (Alessandro Michele Aloise Monti) başkası de İtalyan (Fabio Amalio Bernardi) olan iki şahıssa üç metre uzunluğundaki Fransız imali hava-hava füzesini satmaya çalıştıkları savı üzerine tutuklandı.

Organize hatalar ve terör üzere mevzularla ilgilenen polis takımı DIGO'nun başı Carlo Ambra, soruşturmacıların telefon konuşmaları aracılığıyla şüphelileri tespit ettiğini belirtti. Konuşmada da tutuklanan üç bireyden birinin, bir silah uzmanıyla konuşup füzeyi üçüncü bir parti için alma konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

Mantra Üstün 530 F, 1980'de hizmet vermeye başlayan R530'un daha gelişmiş bir hali. 25 km'lik bir menzile sahip olan füzenin patlama yüküyse 30 kg. 3,54 metre uzunluğunda olan füze, İtalyan medyasının verdiği bilgilere nazaran 470 bin euro (yaklaşık 3 milyon 20 bin TL) üzere bir bedele sahip.