Realme'den Snapdragon 855 Plus'lı Telefon Geliyor

Realme’den Snapdragon 855 Plus’lı Telefon Geliyor

Dün akşam prestijiyle Türkiye’deki faaliyetlerine resmi olarak başlayacağını duyuran Çinli akıllı telefon üreticisi Realme, Çin’in lokal toplumsal medya platformu olan Weibo üzerinden yaptığı açıklama ile Snapdragon 855+ işlemcili bir akıllı telefon üzerinde çalıştıklarının ipucunu verdi. Şirket, Qualcomm’un Snapdragon 855+ işlemcisinin duyurusunu yaptığı Weibo gönderisini alıntılayarak, ‘Merhaba Snapdragon 855+’ yazdı. Bu paylaşım, Realme’nin Snapdragon 855+ işlemcili bir model üzerinde çalıştığı halinde yorumlandı.

Peki Qualcomm Snapdragon 855+ işlemcisi, kullanıcılara ne vadediyor? 

Realme'den Snapdragon 855 Plus'lı Telefon Geliyor

Aslına bakacak olursanız Snapdragon 855+, halihazırda pek çok amiral gemisi tarafından kullanılan Snapdragon 855 işlemcisinin sürat aşırtmalı versiyonundan öteki bir şey değil. Bünyesinde Kryo 485 Prime çekirdekleri bulunan işlemci 2.96GHz frekans suratı sunuyor. Bu sürat, standart Snapdragon 855 işlemcisinde 2.84GHz ile sonluydu. Grafik konusunda Adreno 640 GPU’ya güvenen işlemci, Qualcomm’un argümanına nazaran grafik performansında %15’lik bir artış vadediyor. 

Vulcan 11 API dayanağı ile piyasaya çıkacak olan Snapdragon 855+ işlemcisinde hem X24 multi-gigabit LTE modem hem de 5G takviyesi sunan X50 LTE modem opsiyonel olarak kullanılabilecek. Qualcomm’un açıklamasına nazaran Snapdragon 855+ işlemcili yeni premium akıllı telefonlar, yılın ikinci yarısı prestijiyle raflardaki yerini alacak. Qualcomm’un duyurusuna birinci karşılık veren şirketlerden biri olan Realme’nin de Snapdragon 855+’lı bir akıllı telefon tanıtacağını varsayım etmek güç değil. Şirketin bu akıllı telefonu Türkiye’de satışa sunup sunmayacağını söylemek için ise şimdi çok erken.

Realme'den Snapdragon 855 Plus'lı Telefon Geliyor

Bununla birlikte Realme'nin Qualcomm Snapdragon 855+ işlemcisi ile ilgili paylaşımda bulunan tek şirket olmadığını da belirtelim. Vivo'nun alt markası olan IQOO, yeniden Vivo'nun alt markası olan Nex ve Lenovo da Snapdragon 855+ işlemcisi ile ilgili paylaşımda bulunarak bu işlemciye sahip akıllı telefonlar piyasaya süreceklerinin sinyallerini vermiş oldular.