Kanada'daki Buzlar, Beklenenden 70 Yıl Erken Erimeye Başladı

Kanada’daki Buzlar, Beklenenden 70 Yıl Erken Erimeye Başladı

Kanada’nın Arctic Archipelago bölgesinde yer alan donmuş topraklar, beklenenden 70 yıl evvel erimeye başlayarak iklim krizinin korkutucu derecede büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Alaska Fairbanks Üniversitesi’ndeki bir küme bilim insanı, olağandan daha sıcak geçen yazların binlerce yıldır donmuş olan toprak altındaki buzları erittiğini söylüyorlar ve bu durumun korkutucu olduğunun altını çiziyorlar.

Kanada'daki Buzlar, Beklenenden 70 Yıl Erken Erimeye Başladı

Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden jeofizik profesörü Vladimir Romanovsky, Reuters’a “Gördüğümüz şeyler inanılmazdı. Bunların hepsi günümüz ikliminin 5.000 yıl ya da daha fazla bir müddetten beri görülmemiş derecede sıcak olduğunu işaret ediyor” dedi. Araştırmacıların buldukları, 10 Haziran’da Geophysical Research Letters’ta yayınladı ve bulgular, iklim felaketinin yaklaştığının öbür bir kanıtı oldu.

Bu araştırma, Romonovsky ve grup arkadaşlarının bölgeye 2016 yılında düzenlemiş olduğu bir seyahate dayanıyor. Araştırmacılar, modifiyeli edilmiş pervaneli bir uçak kullanılarak bölgenin uç noktalarına gidebilmişlerdi. Gittikleri yerler ortasında soğuk savaş periyodundan beri kullanılmayan, en yakın insan yerleşimine 300 kilometre uzaklıkta olan bir radar üssü bile bulunuyordu.

Kanada'daki Buzlar, Beklenenden 70 Yıl Erken Erimeye Başladı

Romanovsky ve arkadaşları, uçarken gördüklerinin bölgeye 10 yıl kadar evvel yapmış oldukları vakit gördüklerine hiç benzemediğini söylüyor. Bölgenin büsbütün değiştiğini, buzların eriyerek bataklıklar ve bir sürü küçük gölet oluşturduğunu bildiriyorlar. Bir vakitler az olan bitki örtüsünün, artık ise daima rüzgârlardan korunan alanlarda artmaya başlamış olduğunu vurguluyorlar.

Araştırmacılardan Louise Farquharson, “Bu durum, çok berbat bir şeyin habercisi olabilir ve bu, muhtemelen sonra araştıracağımız bölgelerin ötesinde de etkili” formunda bir açıklamada bulundu.

Araştırmacılar; yer altındaki buzların erimesinin, büyük ölçülerde ısıyı hapseden gazların atmosfere salınmasına sebep olmasından korkuyorlar zira bu gazlar bu kadar fazla ölçülerde atmosfere salınırsa global ısınma hızlandırabilir.

Kanada'daki Buzlar, Beklenenden 70 Yıl Erken Erimeye Başladı

BM dayanaklı hükûmetler ortasındaki bir panelde gösterilen bir model, devletler şu andan itibaren 2015 yılında imzalanan Paris Antlaşması’ndaki karbon salınımının azaltılmasıyla ilgili hususları uygulamaya geçirse bile bu çeşit ısı hapseden gazların salınımlarını önlemek için çok geç kalınmış olabileceğini gösteriyor.

Greenpeace'in yönetici müdürü Jennifer Morgan: “Yeraltı buzlarının erimesi, iklim krizin en kıymetli sebeplerinden biri ve bu gözümüzün önünde gerçekleşiyor. Yeraltı buzlarının tahminlerden çok daha evvel erimesi, ekonomilerimizin karbon salınımlarını bir an evvel durdurmamız gerektiğinin açık bir göstergesi” halinde bir açıklamada bulundu.