Samsung, Galaxy Fold'a 5G İçin Sertifika Aldı

Samsung, Galaxy Fold’a 5G İçin Sertifika Aldı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung; tablet ve akıllı telefon hibriti aygıtını birinci olarak Şubat ayında düzenlenen Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtmıştı. 1.980 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak olan telefonun hem 4G hem de 5G sürümlerinin olacağı açıklanmıştı lakin hangisinin daha evvel piyasaya çıkacağı belirtilmemişti. Çıkan son bilgilere nazaran Samsung, 5G modeli için sertifikasını aldı ki bu cihazın yakın vakitte en azından birkaç bölgede satışa sunulabileceği manasına geliyor.

Samsung, Galaxy Fold'a 5G İçin Sertifika Aldı

İki telefon tasarım açısından birbirine benzerlikler gösterse de ortadaki fark iç donanımlarda ortaya çıkıyor. 5G modeli 4.235 mAh kapasitesinde bataryaya ve tek SIM yuvasına sahipken 4G modeli 4.380 mAh bataryaya ve çift SIM yuvasına sahip olacak. Ayrıyeten 5G'li model; Bluetooth ve Wi-Fi üzere özellikleri için de başka ayrı üçüncü parti sertifikalara muhtaçlık duyuyordu ki bunlar da Bluetooth SIG ve Wi-Fi Alliance’dan alındı.

Samsung CEO’su DJ Koh, Koreli gazetecilerle yaptığı konuşmada 5G modelinin LTE modelinden sonra çıkarılacağını ve bunun birinci olarak Güney Kore’de gerçekleştirileceğini söylemişti. Olağanda 5G'li modelin, Nisan ayında 4G'li modelin ABD’de çıkış yapması sonrasında Mayıs ayı içerisinde çıkması gerekiyordu.

Samsung, Galaxy Fold'a 5G İçin Sertifika Aldı

Güney Koreli taşıyıcı firmalar, 5G modelinin test kademesinde olduğunu ve 4G aygıt için ise yine ayarlanacak bir tarih olmadığını açıkladılar. Perakendecilerin ön sipariş iptalleri sonrası bir Samsung yöneticisi, ekran sıkıntılarının büyük çoğunluğunun halledildiğini ve yeni çıkış tarihinin yakın olduğunu söylemişti fakat şirket, bu planlarıyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Güney Koreli şirketin rakiplerinden Çinli Huawei de kendi katlanabilir telefonu Mate X’in çıkış tarihini ertelemiş ve münasebet olarak yazılım tarafında fazladan test etabı gerektiğini açıklamıştı.