Küba'da Özel İnternet Kullanımı Yasallaştırılıyor

Küba’da Özel İnternet Kullanımı Yasallaştırılıyor

Bireysel internet kullanımı konusunda en kısıtlayıcı ülkelerden biri olan Küba’da, meskenlerde internet kullanımı yasallaştırılıyor. Hükümetin Çarşamba günü yaptığı açıklamayla birlikte, Kübalılar konutlarında ve iş yerlerinde modem ve kablosuz ağları kullanarak yasal bir halde internete erişebilecek.

29 Mayıs’ta yayınlanan internet reformuyla birlikte, Küba’da internet özel ağlarının kurulmasına ve ilişki ekipmanlarının ithalatına müsaade verilecek. Küba halkı aslında kaçak bir biçimde kendi ürettiği ekipmanlarla internete bağlanma uğraşı veriyordu. Ülkede özel internet ağlarının kurulmasını yasallaştıran tasarı, 29 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Küba'da Özel İnternet Kullanımı Yasallaştırılıyor

Küba, internet kullanımı konusunda ABD ambargosu ve ekonomik problemler nedeniyle Kuzey Amerika kıtasının en geri kalmış ülke olarak göze çarpıyor. Hatta ülkede 2013 yılına kadar internet kullanımı yalnızca otellerde konaklayan turistlerin kullanımına açıktı. Hükümet o devirden bu yana ülkedeki internet temasının güçlendirmeyi öncelikli amaçlarından biri haline getirmiş ve açık alanlardaki Wi-Fi temas noktaları ile taşınabilir interneti tanıtmıştı.

Söz konusu yasağın kaldırılması, ülkedeki özel dal için de kıymetli bir gelişme olarak kabul edilebilir çünkü Küba’da internet devlet monopolünde sağlanıyor. Küba’da internetin yasallaşmasıyla birlikte halk, ekonomik ve toplumsal manada özgürlüğe kavuşabilir.