Uluslararası Gerginlik Nedeniyle Çıkan 3 Komplo Teorisi

Uluslararası Gerginlik Nedeniyle Çıkan 3 Komplo Teorisi

Dünya, içerisinde ABD Lideri Trump’ın da bulunduğu Rus denizaltısı krizi ile çalkalanmış durumda. Finlandiya açıklarında batan Rus denizaltısı ABD, Çin, Rusya ve Birleşmiş Milletleri acil duruma geçirdi. Şu an için 14 denizcinin yanarak verdiği denizaltı patlamasında, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu görevlendirdiği biliniyor.

Devletler tarafindan birkaç açıklama yapılsa da, beşerler olayın arkasındaki gerçekleri irdelemeye çalışıyor. Olayla ilgili ortaya atılan 3 adet komplo teorisine göz atalım:

Komplo Teorisi 1: ABD Lideri Trump öldü

Bu teorinin oluşturulmasındaki sebep, Washington’da Beyaz Saray heyetinin toplanması olabilir çünkü Lider Yardımcısı Mike Pence Beyaz Saray’da kaldı ve fevkalâde hâl ilan edildi. Bildiğiniz üzere ABD’de bir lider öldüğü vakit, onun yardımcısı yemin seromonisi ile vazifesi devralıyor. Mike Pence’in sözcüsü Alyssa Farah’ın “Başkan Yardımcısı’nın Washington’da kalmasını gerektiren bir şeyler oldu… Alarm vermek için bir sebep yok” istikametindeki açıklamaları da insanları bu niyete itti.

Uluslararası Gerginlik Nedeniyle Çıkan 3 Komplo Teorisi

Ancak bu teori, ABD tarafından yalanlandı ve ABD Lideri Trump’ın sıhhat durumunun yeterli olduğu tarafında bir açıklama yapıldı.

Komplo Teorisi 2: Rus denizaltısı patlamanın akabinde radyasyon yayıyor

Bu teorinin ortaya atılmasının sebebi ise Rus yetkililerinin denizaltı faciası ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmamasından kaynaklanıyor. Şu an için verilen bilgiler ortasında yangında 14 subayın can verdiği ve Putin’in Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu olaya özel olarak atadığı biliniyor. Emniyetli olmayan kaynaklardan da Rus denizaltısının etrafa radyasyon yaydığı söylentileri geliyor.

Ancak Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu tarafından “Kazanın yaşandığı bölgede, yüksek radyasyon bulgusuna rastlamadık” açıklaması gelmesiyle birlikte bu teori de yalanlanmış oldu.

Komplo Teorisi 3: İran, o bölgede nükleer füze denemesi yaptı.

Uluslararası Gerginlik Nedeniyle Çıkan 3 Komplo Teorisi

Son teori ise İran’ın o bölgede nükleer füze denemesi yaptığı istikametinde. Dünya’da artan gerginlik ile birlikte İran devletinin ABD’ye gözdağı vermiş olması ihtimali kelam konusu. Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya ve Çin’in toplanmasının sebebinin bu olduğu düşünülüyor.

Sonuç olarak; Trump’ın sıhhat durumunun yeterli olduğu açıklaması, Norveç’ten olağandışı bir radyasyon düzeyi olmadığı açıklaması, Putin’in ise can veren 14 asker için programını iptal etmesi üst üste geldiği için Dünya’yı bir kaosa sürüklemiş üzere görünüyor. Hepsini teker teker değerlendirdiğiniz vakit harikulâde bir hâl göremeyebilirsiniz. Alışılmış Beyaz Saray heyetinin toplanması yeniden de beşerde kuşku bırakmıyor değil…