Xiaomi'nin MIUI Temelli Android Q Betası Nasıl Görünüyor?

Xiaomi’nin MIUI Temelli Android Q Betası Nasıl Görünüyor?

İşletim sistemleri son kullanıcıya yayınlanmadan evvel içerisinde barındırdığı yanlışların giderilmesi büyük kıymet taşıyor. Bu yanlışlar da günümüzde “beta süreci” ile temizleniyor. İşletim sistemlerinin son sürümlerini beta olarak sunan yazılım geliştiricileri, yanılgıları çok kısa bir müddette fark edip tahlil üretebiliyorlar.

Yakın vakitte MIUI Android Q Beta yazılım programını Mi 9 akıllı telefonu için duyuran Xiaomi, 400 test kullanıcısı ile betanın denemesini yapıyor. Bu sayede önemli kusurlar olması durumunda büyük bir Mi 9 kullanıcı kitlesi kusurlardan etkilenmemiş oluyor.

MIUI Android Q Beta yazılım programı kapsamında ekran imgeleri de XDA Developers forumunda paylaşıldı. Hâlihazırda MIUI 10 bazlı olan Android Q Beta'da MIUI 11 ile gelecek olan yeniliklerin ne yazık ki hiçbiri bulunmuyor.

Bunun yanında yeni yahut güncellenmiş bir başlatıcı arayüzü bizleri karşılıyor. Apple'ın taşınabilir işletim sistemi iOS'ta uzun vakittir bulunan ve hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğinizi öğrenmenize imkan tanıyan Ekran Mühleti isimli uygulama, MIUI Android Q Beta'da bizleri Screen Time ismiyle karşılıyor.

Xiaomi'nin MIUI Temelli Android Q Betası Nasıl Görünüyor?

Arayüzde yapılan en değerli ve göze çarpar değişikliğin arama butonunun alt tarafta yeni bir simge formatı ve yazı çeşitleriyle yine konumlandırılmasının olduğu gözüküyor. Ekranın alt tarafından sola ve yukarı kaydırıldığında açılan pencerelerde dikkatleri üzerine çekiyor. MIUI arayüzüne eklenen yeniliklerin yanı sıra Android Q'nun tüm getirileri de beta sürümünde yer alıyor.

Kullanıcılardan gelen geri dönütlere nazaran Xiaomi'nin MIUI Android Q Beta sürümü stabil değil. Sürümde bir sürü yanılgı bulunuyor ve bu yanılgıların düzeltilmesi gerekiyor. Xiaomi'nin önümüzdeki günlerde güncellemeler yayınlayarak kusurları yavaş yavaş gidermesi bekleniyor.