51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Biliyoruz, daima birebir terane… Uzaylılar.

Peki içi komplolarla, saçma kıssalarda ve palavra haberlerle dolu olan bu sözün neden bu kadar konuşulduğunu biliyor musunuz? 8 Temmuz 1947’de, ABD’nin New Mexico eyaletine bağlı olan Rosewell kasabasında bir olay yaşandı, çağdaş  tarihin en büyük komplo teorilerinden birisinin fitili ateşlendi.

Her şeyi başlatan olay… Rosewelt Hadisesi:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Kurtarma pilotu Kenneth Arnold olaydan birkaç evvel (25 Haziran 1947), ABD’nin batı yakasındaki Cascade Dağları’nda düşmüş bir uçağı ararken, 9 adet uçan disk gibisi cisim gördüğünü bildirdi. Bu bildirimden günler sonra, neredeyse 3000 kilometre uzaklıkta bulunan Rosewell kasabasının şerifi, kasabadaki bir çiftlik yerine mana verilemeyen bir cismin düştüğünü söyledi. Cismin bir meteoroloji balonu olduğu açıklandı. 

Kamuoyu meraklıydı, zira daha günler evvel Washington’daki pilotun sözleri basına yansımış, halkta uzaylı telaşı tavan yapmıştı. Rosewell’de gerçekleşen kazanın enkazı ABD Ordusu tarafından kaldırıldı. İşte tam bu noktada öyküye 51. Bölge dahil oldu. Tezlere nazaran kazanın enkazı, bazılarına nazaran tanımlanamayan o cisim 51. Bölge ya da Area 51 olarak bilinen askeri üsse götürüldü. Enkaza dair rastgele bir bulgu kamuoyuyla paylaşılmadı. O gün bugündür, o bölge dünyanın en büyük komplo teorilerinden birisine mesken sahipliği yapıyor.

51. Bölge nerede?

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Area 51 (51. Bölge), ABD’nin Nevada eyaletinde bulunuyor. 76 kilometre karelik bir araziyi söz eden bu bölgeye girmek katiyen yasak. Hatta müsaadesiz giriş yapanları güvenlik güçleri öldürme yetkisine sahip. Bölge, Las Vegas kentine yalnızca 153 kilometre uzaklıkta.

Google Earth üzerinden ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

51. Bölge’de ne var?

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Bilindiği üzere ABD Hava Kuvvetleri’nin silah araştırma, test ve eğitim merkezi. Buna karşın neden öbür askeri üslere göre daha saklı tutulduğu konusunda Rosewelt Olayı dışında tezler da var. Soğuk Savaş devrinde ABD’nin Ruslara ilişkin savunma teknolojilerini bu bölge deşifre ettiği söylentiler ortasında. Tahminen de her şey yalnızca silahları gizlemekten ibarettir.

ABD’nin 34 Lideri Dwight Eishenhower devrinde inşa edildi. Eishenhower Soğuk Savaş’ın tepe yaptığı 1953-1961 yılları ortasında 2 devir başkanlık yapmıştı. 

Asıl askeri ve araştırma üssünün yüzeyde değil, yer altında olduğu söyleniyor:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?Böylesine korunaklı bir bölgede gerçekleşen her şeyi uydulardan görülebilir kılmak akıl karı değil. Yer altında bulunan bilinmeyen üsler dünyanın her köşesinde var. Bugüne kadar 51. Bölge’de bulunup da konuşmayı tercih edenler de mantık da asıl çalışmaların yeryüzünde değil, altında yapıldığını gösteriyor. Elbette kesin bilgi vermek imkansıza yakın. 

Bölgenin özel güvenlikleri, yüksek rütbeli askerler dahil herkesi vurma yetkisine sahip:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Bölgenin etrafında Commo Dudes isimli, askeri işçi niteliği taşıyan özel bekçiler bulunuyor. Şayet 51. Bölge sonuna yaklaşırsanız üstteki tabelayı görüyorsununuz. Bu askeri işçilerin rastgele bir rütbesi de yok. Yani yaklaşan ve ikazları dinlemeyen kişi üst seviye bir askeri yetkili olsa bile onu vurma yetkileri var.

51. Bölge’nin varlığına dair birinci resmi onay 2013’te verildi… Evet 2013!

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Üstte gördüğünüz haber, ABD’deki resmi bir devlet kuruluşunun tüm tezler karşın 51. Bölge’nin varlığını resmen kabul ettiği 16 Ağustos 2013 tarihinden. Devlet bu tarihe kadar bölgenin asker bir üs içerdiğiniği elbette kabul ediyordu, lakin 66 yıl sonra kabul etti. CIA tarafından yayımlanan raporda Soğuk Savaş periyodunda yapılan U-2 ve OXCART isimli hava gözetleme uçağı programlarının test alanı olarak kullanıldığı yazıldı. U-2 casus uçak programı, 1960 yılında Soğuk Savaş’ın en büyük krizlerinden birisine neden olmuştu.

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Bu kabulden evvel 51. bölgenin 50 kilometre yakınına geldiğinizde, farklı araçlarla takip edilmeniz muhtemel bir durumdu.

ABD 66 yıl sonra resmen kabul etti fakat Sovyetler, 1957’de çoktan bölgeyi görüntülemişti:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

U-2 krizinden birkaç yıl evvel Sovyetler, aslında ABD üzerinden casus uydularla manzaralar almıştı. Sovyetlerin merak ettiği bir bölge ise hali hazırda yaklaşık son 20 yıldır gündem yaratan 51. Bölge idi. Bu imgeler, tüm Dünya kamuoyunun tekrar birebir bölgeyi tartışmasına neden oldu. 

Yıllardır kullanılmayan uçak pistleri…

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Bölgedeki birtakım pistler, artık etkin olarak kullanılmıyor. Bir hava üssünde, havacılık testlerinin yapıldığı bir yerde, üzerinde karış karış kum ve toz bulunan pistler… 

Elbette bölgede hâlâ kullanılan pistler var. Bu pistlere inip kalkan uçaklar hakkında bilgi edinmek çok sıkıntı. Çünkü ne bir uçuş numarası, ne de bir amblem bulunmuyor. 

Bölgeye daima olarak girip çıkan beyaz tırlar var:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Bu tırların neler taşıdığı şimdi bilinmiyor ve haliyle açıklanmıyor. Bir hava üssüne tırlarla yük taşımak herhalde daha inançlı geldi ya da beşerler, bu sıkıntıyı ziyadesiyle abartıyorlar.

Ayrıca bölge içerisinde kullanılan birçok aracın plakasının olmadığı, kimilerinde yalnızca 0 yazdığı söyleniyor. Elbette bu yalnızca bir tezden ibaret.

51. Bölge vazifelileri ayda yalnızca 2 defa giriş ve çıkış yapıyorlar:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

İddialara nazaran 51. Bölge çalışanları, plakasız olduğu söylenen beyaz otobüslerle bölgeye getiriliyor. Müşahedelere nazaran bu otobüsler, bölgeye 15 günde 1 giriş ve çıkış yapıyorlar.

2016 ABD Başkanlık seçimlerinde aday olan Hillary Clinton’un 51. Bölge vaadi:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

Clinton, Trump’a karşı kaybettiği seçimin çabucak öncesinde, şayet lider olarak seçilirse 51. Bölge’de nelerin döndüğüne ait her ayrıntısı halka açıklayacağını söylemişti. Anlaşılan eşi eski lider Bill Clinton olan birisi için de 51. Bölge büyük sır. Tahminen de yetkisiz konuşmak sıkıntı, bilemiyoruz. İşin bu kısmı ziyadesiyle siyaset kokuyor.

Uzaylı ameliyatı ya da otopsisi imgeleri gerçek değil:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor?

51. Bölge ile ilgili kolay bir Google araması yapsanız bile karşınıza uzaylıların masaya yatırıldıkları, ameliyat ya d otopsi geçirdikleri görülüyor. Üstelik bu manzaraların 1947’de yaşanan Rosewelt olayına ilişkin olduğu da söyleniyor. Gerçekten bu imajlar, bahse ait çekilen amatör sinemalardan yahut müzik kliplerinden alıntılanıyor. 51. Bölge’de çekilmiş emniyetli bir uzaylı fotoğrafı yok.

Bonus:

51. Bölge sineması, dizisi ve belgeseli:

51. Bölge Nedir, Nerede ve Neden Gizleniyor? 

Konuya ait şahitlerin konuştuğu tanınan dizi, sinema ve belegeseller var. Bu içeriklerin büyük kısmı, mevzunun popülerliğinden faydalanırak üretilen hayal eserlerinden oluşuyor. Bu nedenle size 51. Bölge hakkında sinema dizi ya da belgesel önermek için oldukça bahtımızı zorladık. 

Film: Area 51, 2015. https://www.imdb.com/title/tt1519461/ 
Belgesel: Coşkun Aral, Kozmosta Yalnız mıyız? (YouTube) https://youtu.be/eYhf_LyrRn4, 
Dizi: X-Files, Bilinmeyen Belgeler.