AMD Ryzen 3000 Serisi İşlemcinin Benchmark Testi Skoru

AMD Ryzen 3000 Serisi İşlemcinin Benchmark Testi Skoru

Teknoloji dünyasında yeni bir şey çıkmadan evvel o hususta bir ‘sızıntı’ yaşanması gelenek haline gelmiş durumda. İşlemci pazarı üzere rekabetin yüksek, rakibin az olduğu bir kesimde de bu duruma sık sık şahit oluyoruz. Son olarak AMD’nin Ryzen 3000 serisi işlemcileri hakkında bilgiler internette karşımıza çıktı.

Bundan üç hafta kadar evvel, AMD’nin yeni jenerasyon Zen 2 mimarisine sahip, 16 çekirdekli çipi ortaya çıkmıştı. Birinci olarak bir sızıntıda yer alan bu işlemci, daha sonra resmi olarak duyurulmuş ve Ryzen 9 3950X ismini almıştı. İşlemcinin “Dünyanın birinci oyuncu 16 çekirdek işlemcisi” olduğu söz edilmişti.

AMD Ryzen 3000 Serisi İşlemcinin Benchmark Testi Skoru

AMD artık de çok daha farklı bir çip ile gündeme geldi. Yeni işlemci, 16 çekirdek ve 32 işlekle inşa edildi. Standart olarak 3.3GHz frekansa sahip olan çip, tüm çekirdekleri sürat aşırtma yapıldığında 5.2 GHz üzere bir sürate ulaşıyor.

Henüz duyurulmamış olan yeni bir Ryzen 9 işlemci olan yeni çipseti, AMD’nin test ettiği bir mühendislik eseri de olabilir. Üst seziye MSI anakart ve epey süratli DDR4 RAM ile desteklenen işlemci, Benchmark testinde adeta çılgın attı.

AMD Ryzen 3000 Serisi İşlemcinin Benchmark Testi Skoru

Intel’in 18 çekirdekli, 2000 dolarlık i9 9980XE işlemcisi ile karşılaştırılan yeni işlemci, 2 çekirdek daha az bir yapıya sahip olmasına karşın hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansı açısından daha âlâ sonuçlar elde etti. Muhtemelen yeni soğutma usulleri, işlemcinin performansını üste çekiyor. 7 Temmuz’da AMD’nin yesyeni Zen 2 mikromimarisi piyasaya çıkacak ve biz de Ryzen’in neler yapabileceğini göreceğiz.