Apple, Haritalar Uygulamasına Sokak Görünümü'nü Getiriyor

Apple, Haritalar Uygulamasına Sokak Görünümü’nü Getiriyor

Apple iOS 6 ile birlikte varsayılan harita uygulamasını Google Haritalar'dan Apple Maps'e değiştirmişti. Birinci defa o vakit tanıtılan Apple Maps, yıllar içerisinde birçok yeniliğe kavuştu. Bugünkü Apple etkinliğinde tanıtılan yeni özellik ise, uygulamaya -Google Haritalar'ın uzun vakittir sahip olduğu- Sokak Görünümü'nü ekliyor.

Apple, Haritalar Uygulamasına Sokak Görünümü'nü Getiriyor

Haritada bir noktaya dokunduktan sonra o bölgenin 360 derecelik imgesine bakmanıza imkan sağlayan özellik, iOS'un yeni sürümü iOS 13 ile bir arada gelecekken ne kadar yaygın olacağını konusunda net bir şey söylenmiş değil.

Bu yenilik, Apple'ın son yıllarda topladığı yeni harita datalarına dayanıyor. Şirket, yolları haritalamak ve imaj toplamak için Amerika Birleşik Devletleri'nde ve başka kimi ülkelerde kendi otomobillerini kullandı. Bu durum Apple'ın haritalarda kullandığı tüm bilgileri elden geçirmeye başlamasına ve yeni imgeler elde etmesine yardımcı oldu.

Apple, güncellenmiş haritaların ABD genelinde ve 'bazı seçilmiş ülkelerde' yıl sonuna kadar kullanıma açılacağını söyledi.

Apple, yıllardır harita uygulamasını birinci baştaki o özensiz tasarım ve özelliklerden kurtarmaya çalışıyor. Uygulamayı sıfırdan tekrar oluşturmak, Google Haritalar'ın muazzam standartlarına ulaşmak için şiddetli bir yol olsa da atılması gereken bir adım ve Sokak Görünümü de bu yoldaki birinci taşlardan bir tanesi.

Apple, yapmış olduğu demoda kendi özelliğinin Google'ınkinden daha akıcı ve varlıklı görünmesini sağladı. Bu da iOS 13 bu sonbahar piyasaya sürüldüğünde rekabetin artabileceği manasına geliyor.