Apple, Hiç Ürün Üretmediği Bir Sektörde Üçüncü Oldu

Apple, Hiç Ürün Üretmediği Bir Sektörde Üçüncü Oldu

Yıllardır Apple'ın akıllı gözlük üzerinde çalıştığına dair söylentiler ortaya çıkıyor. Ürünün gelecek yılın başlarında çıkarılacağına dair haberler yapılıyor. Analistlerin de Apple’ın bu mevzuda büyük çalışmalarının olduğunu argüman ettiklerine şahit oluyoruz. Apple’ın bu mevzuda etkileyici bir eser üretmesi için üzerinde büyük bir baskı bulunuyor. Bu durum, araştırma şirketi Digi-Capital tarafından açıklanan bir raporda açıkça ortaya çıkıyor.

Apple, Hiç Ürün Üretmediği Bir Sektörde Üçüncü Oldu

Raporda Microsoft HoloLens ve Magic Leap’in akabinde en çok tanınan akıllı gözlük üreticisi olarak Apple’ın üçüncü sırada olduğu görülüyor. Lakin Apple’ın hâlihazırda bir akıllı gözlüğü bulunmuyor. Apple’ın ‘potansiyel’ akıllı gözlükleri, kullanılabilir durumda olan Google Glass Enterprise Edition’ın bile üstünde görünüyor. Datalar, birden fazla marka seçmesine müsaade verilen 776 bireyden elde edilen sonuçlarla toplanmış. Sonuçlara nazaran %77 oranla HoloLens birinci, %67 ile MagicLeap ikinci ve %43 ile şimdi piyasaya çıkmamış olan Apple gözlükleri üçüncü sırada bulunuyor. Google Glass Enterprise Edition ise %35’lik oranla dördüncü sırada yer alıyor.

Digi-Capital'in raporuna göre Apple, akıllı gözlüklerini evvel işletmeler için sunacak. Raporda ayrıyeten, Apple’ın iPhone’a bağlı ya da bağımsız olarak çalışabilecek bir aygıt üretip üretmeyeceğinin açık olmadığı da yer alıyor. Fakat bu yılın başlarında sağlam bir kaynak olarak kabul edilen TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya nazaran, Apple'ın üreteceği birinci akıllı gözlük, çalışabilmesi için iPhone’a bağlı olacak.