Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor

Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor

The Guardian tarafından bildirilen bilgilere nazaran Facebook kullanımı geçen yıldan beri azalmış durumda fakat toplumsal medya devi, kullanımın sabit kaldığını hatta arttığını söylüyor.

İstatistik firması Mixpanel; Facebook’un bir bilgi toplama şirketi olan Cambridge Analytica’ya kullanıcıların haberi olmadan 50 milyon hesabın bilgisini vermesinden sonra sitedeki beğenme, paylaşma ve gönderi atma üzere hareketlerin Nisan 2018’den beri neredeyse %20 azaldığını söylüyor. Nisan 2018 ayını referans aldığımız vakit, toplam aksiyonların %10’dan daha fazla düştüğünü, yazın bu oranların biraz arttığını fakat ABD genel seçimlerinden sonra bunun tekrar düştüğünü görüyoruz.

Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor

Bu azalmalar; Facebook’un yaşamış olduğu güvenlik, data ve platformdaki nefret söylemi skandallarıyla direkt alakalı. Firma, 2018 Ekim ayında 50 milyon hesabın daha bilgilerine ulaşılmış olduğunu itiraf ediyor ve George Soros’a saldırmak için bir halka bağlantılar firması kiralamasından ötürü özür diliyor. Facebook, platformunun Myanmar’daki katliamlara destekleyici bir halde kullanılmasına göz yumduğu için de ağır tenkit almıştı.

Bağımsız şirketlerin bilgileri, Facebook’un kendi istatistikleri ile çelişiyor. Firmanın kendi bulgularına nazaran sitenin günlük ve aylık faal kullanıcı sayısı, geçen yıla göre %8 artmış durumda.

Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor

Piyasa araştırma şirketi olan eMarketer, ABD’deki Facebook kullanımında bir azalma olduğunu ve 2017’de 41 dakika olan kullanım müddetinin 38 dakikaya düştüğünü bildiriyor. eMarketer, bunların dışında Facebook’un genç kullanıcı kitlesi kaybetmeye devam ettiğinin de altını çiziyor. Facebook'un, eMarketer'ın bulgularına nasıl bir yorum yapacağı ise merak konusu.