Chrome Uzantılarının Kullanıcı Verilerine Erişimi Azalıyor

Chrome Uzantılarının Kullanıcı Verilerine Erişimi Azalıyor

Dünyanın en tanınan web tarayıcısı olan Chrome, Chrome Web Mağazası’nda bulunan uzantıların kullanıcı saklılığına karşı daha hassas olmaları için Chrome uzantılarına iki yeni sınırlama getiriyor. Chrome uzantıları ile ilgili en kıymetli değişiklik, artık uzantıların gerekli olan asgarî müsaade setini kullanıcıların karşısına çıkaracak olması.

Peki bu tam olarak ne manaya geliyor? Örneğin Chrome Web Mağazası’ndan indirdiğiniz bir uzantı muhakkak bir misyona hizmet ediyor fakat bu misyonu gerçekleştirmenin birden fazla yolu bulunuyor. Chrome, kelam konusu uzantıyı vazifesini en az sayıda hassas dataya ulaşarak tamamlaması için zorlayacak.

Chrome Uzantılarının Kullanıcı Verilerine Erişimi Azalıyor

Şu ana kadar sadece ‘kişisel ve hassas datalara gereksinim duyan’ Chrome uzantıları için Chrome Web Mağazası saklılık siyasetleri yayınlanıyordu. Yeni kısıtlamayla birlikte kullanıcılar tarafından oluşturulan her türlü şahsî bağlantı yahut içeriğe erişime gereksinim duyan Chrome uzantıları da saklılık siyasetlerine tabi olacak.

Google, yeni Chrome Web Mağazası kapalılık siyasetlerini bu sonbahardan itibaren yürürlüğe sokacak. Geliştiriciler, siyasetler yürürlüğe girmeden 90 gün evvel bahisten haberdar olacaklar ve uzantılarını siyasetlere uygun hale getirmek için kâfi vakte sahip olacaklar. Siyasetlere uymayan uzantılar mağazadan kaldırılacak.