Dünyanın En Küçük ve En Yoğun Pikselli Ekranı Tanıtıldı

Dünyanın En Küçük ve En Yoğun Pikselli Ekranı Tanıtıldı

Kaliforniya merkezli Mojo Vision, Santa Clara'daki Augmented World Expo etkinliğinde dünyanın en küçük ekranının monokrom (tek renkli) prototipini tanıttı. Prototip, mevcut akıllı telefon ekranlarından 300 kat daha büyük bir piksel yoğunluğuyla küçük piksellere güç veriyor. Ekran, aktiflikte mikroskop ile incelenebiliyor. Gece görüşü ekipmanlarında olduğu üzere yeşil bir manzara veriyor. Ekranda, yeni jenerasyon giyilebilir donanımların ekranlarının gelişiminde büyük bir rol oynaması beklenen MicroLED kullanılıyor.

Dünyanın En Küçük ve En Yoğun Pikselli Ekranı Tanıtıldı

Mojo Vision'da eser pazarlama lider yardımcısı Steve Sinclair, MicroLED’lerin göze en yakın tahliller olmaya aday olduklarını ve açık havada da kullanılabildiklerini söyledi. Ayrıyeten piksellerin boyutunu mümkün olduğunca düşürdüklerini belirtti. Ekranların tam olarak ne için kullanılabileceği hakkında bir açıklama yapmadı.

MicroLED'ler mevcut LCD ekranların gücünün %10'unu kullanıyor ve OLED'lerden 5 ila 10 kat daha yüksek parlaklığa sahipler. Bu, MicroLED'lerin dış yerde rahatça görülebileceği manasına geliyor.

Mojo Vision'da ekranlar için lider yardımcısı olan Paul S. Martin “Mojo'nun yüksek yoğunluklu MicroLED'leri, ekranlardaki büyük ilerlemeyi temsil ediyor. Daha küçük piksellere sahip ekranlar oluşturmak, günümüzün taşınabilir aygıtlarında olduğu üzere dikkat dağıtmayan, neredeyse görünmez, düşük güçte bir ekran sunar. Bu prototip, MicroLED'lerin daha kusursuz arttırılmış gerçeklik tecrübeleri oluşturabilme kabiliyetini göstermektedir” dedi.

Dünyanın En Küçük ve En Yoğun Pikselli Ekranı Tanıtıldı

Mojo Vision 14K PPI ekranın teknik özellikleri şu biçimde:

  • 0,48 mm MicroLED ekran
  • 1,8 μm piksel aralığı
  • 14.000 ppi üzerinde alt piksel aralığı
  • 200 Mppi2 üzerinde alt piksel yoğunluğu

Mojo Vision, bu vakte kadar Khosla Ventures, New Enterprise Associates, Shanda Group, Fusion Fund, Liberty Küresel Ventures, 8VC, Dolby Family Ventures, AME Cloud Ventures ve Open Field Capital üzere yatırımcılardan gelen fonlarla 108 milyon dolar topladı.

Son olarak bu yatırımcılara Google’s Gradient Ventures, Advantech Capital, HP Tech Ventures, Motorola Solutions Venture Capital, Bold Capital Partners, LG Electronics, Kakao Ventures ve Stanford StartX üzere şirketler eklendi.