Hollanda, Kripto Para Kullanımını Sınırlandırmak İstiyor

Hollanda, Kripto Para Kullanımını Sınırlandırmak İstiyor

Kripto paralar, yapıları itibariyle kolay denetim edilemeyen, rastgele bir merkez bankasının nezaretinden uzak ve anonim paralardır. Bu yapı sık sık tartışmalara husus oluyor. Kripto parayla ne yapacağını tam olarak çözememiş olan yetkililer, sık sık bu bahiste hükümetleri ve memleketler arası kuruluşları sıkıştırıyor.

Son olarak Hollanda’da bakanlar, kara para aklama için kripto para kullanılabileceğini düşünerek düzenlemeler yapılmasını istedi. Yetkililerin istekleri yalnızca kripto para kısıtlamayla sonlu değil. 3000 euronun üzerindeki nakit ödemelerinin yasaklanması, 500 euroluk banknotların kullanımının engellenmesi de yetkililerin istekleri ortasında yer alıyor. 

Hollanda, Kripto Para Kullanımını Sınırlandırmak İstiyor

Hollanda’da kripto para resmi olarak tanınmıyor lakin bir mahkeme, ceza ödeme yolu olarak kripto para transferini kabul etmişti.  

1 Temmuz tarihinde Finans Bakanı Wopke Hoekstra ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Ferdinand Grapperhaus, “kara para aklamaya yaklaşım” isimli teklifi hazırladı. 

Yasa teklifinde finansal düzenleyicilerin ve ilgili yetkililerin, gözlemci fruplarının tesirinin arttırılması için de talepler var. Yasa geçerse bankalar, kuşkulu gördükleri müşterileri bildirebilecek. Hollanda ayrıyeten AB içinde kara para aklama teşebbüslerini izleyecek bir takım kurulmasını da destekliyor.