Microsoft, Bu Yıl Surface Serisinde Intel ile Çalışmayabilir

Microsoft, Bu Yıl Surface Serisinde Intel ile Çalışmayabilir

Intel, bugüne kadar çıkmış bütün başarılı Surface dizüstü bilgisayarlarına güç veriyordu. Bununla birlikte Intel dışında donanım kullanan yalnızca iki adet Surface aygıtı vardı: Surface RT ve Surface 2; onlar da Nvidia tarafından geliştirilen ARM yongalarını kullanıyordu.

Ancak Intel’in Surface serisi ile olan bağı kesilebilir çünkü Microsoft, yolları ayırmaya yakın gözüküyor. Teknoloji devi, geçtiğimiz haftalarda ARM temelli bir Surface Pro modeline ağırlaştığını duyurduğu için, bu beklenmeyen bir atak değil. Öbür haberlere nazaran de AMD Ryzen ile güçlendirilmiş bir Surface dizüstü bilgisayarı yolda.

Microsoft, Bu Yıl Surface Serisinde Intel ile Çalışmayabilir

ARM tabanlı Surface Pro’nun Excalibur kod isimli bir işlemci kullanacağı onaylanmış durumda. Haberlere nazaran Microsoft, Windows 10 ile uyumlu çalışabilmesi için Qualcomm ile sıkı çalışmalar yapıyor.

Excalibur kod isimli işlemcinin muhtemelen Snapdragon 8cx olması planlanıyor. 8cx Windows 10 için özel tasarlanmış bir işlemci ve Intel i5 ile birebir seviyede. Snapdragon 8cx birebir vakitte bu yılın sonlarına yanlışsız çıkacağı için Surface’ın vakit çizelgesine de uyuyor.