Panasonic’in Yeni Kamerası 6K Video Kaydı Yapabiliyor

Panasonic’in Yeni Kamerası 6K Video Kaydı Yapabiliyor

Geçtiğimiz yıl Nikon ve Canon tam kare aynasız kameralarını duyurmuştu. Anlaşılan o ki Panasonic’te yeni Lumix S serisi kamaraları ile bu gemiye atladı. Artık şirket, Panasoic Lumix S1H isimli son aygıtı ile sahnelerde.

Panasonic’in Yeni Kamerası 6K Video Kaydı Yapabiliyor

Anlaşılacağı üzere şirket, S1H eseri ile daha çok görüntü çekimi yapan müşterilerini hedefliyor. Kamera 6K çözünürlükte görüntü çekimi yapabiliyor. 3:2’lik bir çerçeve oranına sahip olsa da standart orandan vazgeçmem diyenler için, 5,9K çözünürlüğü 16:9’luk çerçeve oranı ve 30 FPS ile sağlayabiliyor. Günümüzde 4K takviyeli cihazların yeni yeni kullanıma sunulduğunu varsayarsak 6K çözünürlük ile çekilmiş görüntüleri kim izler orasını bilemeyiz ancak elbette birilerinin işine yarayacaktır. 🙂

Kameranın öteki kimi özellikleri ise, 14+ stopluk dinamik aralık dayanağına sahip V-Log ve V-Gamut. Ayrıyeten aygıt, S serisi kameraların bir modülü olduğu için S serisi lensler ile uyumlu. Daha evvelden bu lenslere sahipseniz, yeni aygıtta birebir biçimde kullanabileceksiniz.

Panasonic, G serisi kameraları ile mükemmel işler başardı lakin S1H, şirket için yeni bir standart belirleme konusunda yardımcı olabilir. Tabi bu türlü bir teknoloji ucuza gelmiyor. S1H’nin yurt dışı fiyatı 4.000 dolar.