Sony, Gömülü Sensöre Sahip Katlanabilir Ekran Patenti Aldı

Sony, Gömülü Sensöre Sahip Katlanabilir Ekran Patenti Aldı

Normal kurallar altında bugün akıllı telefonların hayatımıza girmiş olması, bizim bu telefonları çeşitli sağlamlık testlerine sokmuş olmamız, peş peşe gelen eserler hakkında haber girmemiz gerekirdi. Lakin Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X, katlanabilir telefonların bir özelliğinin, katlanabilme özelliğinin, gereğince uygun olmadığını düşündüğü için eserleri bekletme kararı aldı. Haliyle de bütün kesim onları beklemeye başladı.

Bu esnada boş durmayan Sony, kendi içinde gömülü sensörleri bulunan, katlanabilir bir telefon için patent aldı. Bir halde bir gün hayatımıza girecek olan bu tablet-telefonları konusunda Sony de kendi atılımını yapmış oldu. 

Sony, Gömülü Sensöre Sahip Katlanabilir Ekran Patenti Aldı

Ekranda bulunan sensörler üç adet olarak gözükürken, bunların basınç, sıcaklık ve hızlanma sensörü olduğu muhakkak oluyor. Bu sayede Sony, tablet telefonların nasıl kullanıldığını öğrenmeyi amaçlıyor. Örneğin ortadaki basınç sensörünün dokunmatik ile alakası yok. Aygıtın katlı olarak mı açılarak mı kullanıldığını görmeyi amaçlıyor. 

Bu sensörler sayesinde aygıt, kullanım haline nazaran uygun olan format ve arayüzde içerik gösterecek. Sensörler, geçişlerin akıcı ve hakikat olması için kullanılacak. Örneğin tablet modunda birisiyle yazışırken ekranı katlarsanız, art kısımda diğer bir uygulama ya da bir ekran kollayıcı gözükebilir. 

Bu yeni ekranların pratikte ne kadar kullanışlı olacağı tartışmaya açık olsa da, bir gün Sony bu ekranı gerçek bir eserde kullanmaya karar verirse o vakit gerçekte nasıl olduğunu, ne kadar fonksiyonel olduğunu görebiliriz. Büyük isimlerin teker teker katlanabilir ekran yapması, bu teknolojinin geleceği konusunda heyecan veriyor.