Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

İyi bir işin hayatınızdaki tüm meseleleri çözmesini istiyorsanız, yalnızca güzel bir diplomanın tüm kapıları açtığı düşüncesini terk etmeniz gerek. Şayet o denli olsaydı, Harvard’dan mezun işsizler görmezdiniz. Burada ortaya çıkan mevzu, kendinizi çalışmak istediğiniz alanda ne kadar geliştirdiğiniz, bu gelişimi nasıl yansıttığınızdır.  

Bugün, diploma klişesini bir kenara bıraktıktan sonra, teknoloji bölümünde diplomasına en çok muhtaçlık duyulan mühendislik alanları dışındaki işlere yakından bakacağız. Günümüzde Google, -biraz klasik bir örnek olacak ama- mühendis takımlarını yalnızca mühendislik okumuş beşerlerle doldurmuyor.

Teknoloji sektöründe mühendislikle ilişkisi olsa da mühendislikten ibaret olmayan bir kariyer inşa etmek mümkün mü?

Kalite teminatı yetkilisi (Quality Assurence Menager):

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Kalite, teknoloji şirketlerinin en çok önemsedikleri hususlar ortasında. Aslında birçok kalite teminat yetkilisi mühendislik kökenine sahip olsa da, alan dışından gelen şahısların de bu mevkide rol üstlendiklerini görebiliyoruz. Genelde yönetimsel maharetlerin, kalite anlayışının ve “tüketici gözünden bakabilme” üzere yeteneklerin konuştuğu bir süreç yetkisi olarak tanımlayabiliriz.  

Mühendislik dışında ekonomi, maliye, işletme, finans üzere alanlarda uzman olanlar buraya kayabiliyor. Şirketin dalına nazaran irtibat çalışanları bile kalite teminatı üzerine uzmanlaşıp, bu mevkilere gelebiliyorlar.  

Veri Bilimcisi (Data Scientist):

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Teknoloji bölümünde işler, bilimsel çalışmalarla ziyadesiyle paralel ilerler. Bilhassa teknolojik gelişimlere istikamet veren firmaların en büyük gereksinimleri ortasında data bilimcileri yer alır. Bu şahıslar, bilgiyi tahlil edip doğru kanalize etmekle yükümlülerdir. Ülkemizde bilgi bilimcisi olarak çalışacak çok az şirket var. Bilgi bilimciler, büyük teknoloji şirketleri için biçilmez kaftan olmuş durumdalar. Ayrıyeten AR-GE üzere çalışma alanlarına kaynaklık ederler. 

Veri bilimcisi olmak için mühendislik ya da farklı bir bilgisayar alanından mezun olmanın yanı sıra, istatistik üzere kısımlardan eğitim almak da yeterli. Üzerine alacağınız uzmanlıklarla veri bilimcisi olabilirsiniz. Bu uzmanlık için genelde kıstas yüksek lisans ya da doktora eğitimidir. Bu evrelere gelmenin mühendislikten nispeten daha sıkıntı olduğu söylenilebilir. Gerçekten data bilimcileri, birebir anda çok sayıda şirket için çalışabildikleri üzere, yüksek ölçülerde fiyatlar alırlar. 

Ürün müdürlüğü, eser geliştirme müdürlüğü (Product Manager):

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Bir eserin tasarım evresinden üretim etabına, oradan da pazarlama kademesine kadar takip eden şahıslar üretim müdürleridirler. Rastgele bir teknik boyutta bilgi gerektirmesine rağmen şirketler, altyapısını daha sağlam gördükleri analitik zekaları yüksek kişileri bu mevkiye getirirler. Eğitim kökeni ekseriyetle büyük bir kıymet taşımaz, kıymetli olan iş hayatındaki deneyimdir. Ürün müdürleri, AR-GE ya da tasarım kısımlarında mühendislik geçmişene sahip olsalar da pazarlama alanındakilerin eğitim kökeni farklı olabilir. İrtibat fakülteleri ya da iktisadi idari bilimlerden alınmış bir uzmanlık bile geçerli olacaktır.

Ürün müdürleri, eserlerin tüketicilere nasıl sunulduğuyla yakından ilgilenirler.

Analiz yöneticiliği (Analytics Manager):

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Aslında bilgi bilimcilerinin bir alt kademesi üzere görünen bu şahıslar, bilim insanlarından biraz daha farklı çalışırlar. Emelleri data tahlillerini çözümlerin için uygun analitik yolları belirlemektir. Bir nevi hastanedeki hekim bilgi bilimcisiyse, tahlil yöneticisi de hemşire üzeredir.

Yine mühendislik alanları dışında kendisini araştırma ve tahlil konusunda geliştirmiş, finans ya da iktisat üzere kısımlarda lisansüstü eğitim düzeyine gelmiş bireyler çarçabuk uygulayabilirler.  

Çözüm mimarlığı (Solutions Architect):

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Bir işi yaparken hangi teknolojilerin kullanılacağına karar veren şahıslar tahlil mimarlarıdır. Emelleri gruplar ortasındaki teknoloji akışını gerçek bir formda belirlemek, şirketlere tasarruf ettirmektir. Mühendislik alanları bu çalışma alanına çok yakındır, lakin bir yazılımcı ya da teknisyen de tahlil mimarlığı yapabilir.