TSMC, Önümüzdeki Yıl Çok Daha Güçlü İşlemciler Üretecek

TSMC, Önümüzdeki Yıl Çok Daha Güçlü İşlemciler Üretecek

Geçen hafta, DigiTimes, üretici TSMC’nin 7 nm N7+ teknolojisini kullanarak işlemcilerinin seri üretimine başladığını bildirmişti. Biz de size bu haberi duyurmuştuk. Bu işlemci, milyarlarca transistörün bir işlemci içine yerleştirilmesine müsaade veren silikon üzerinde daha kesin işaretler üretilmesine yardımcı olmak için çok ultraviyole litografi (EUV) kullanıyor.

7 nm işlemci, daha fazla transistörün küçük bir yonga seti üzere ağır bir alana sığabileceği manasına geliyor. Sonuç olarak yalnızca daha süratli değil tıpkı vakitte daha az pil tüketen bir işlemci karşımıza çıkıyor. 2007 model bir iPhone’un 45 nm işlemci kullandığını hatırladığımızda, işlemci ve işlemci sanayisinin 12-13 yılda ne kadar önemli bir yol kat ettiğini görebiliyoruz.

TSMC, Önümüzdeki Yıl Çok Daha Güçlü İşlemciler Üretecek

Asıl heyecan verici olan ise TSMC’nin 2020 yılının birinci çeyreğinde 5 nm işlemci üretimine başlayacağı haberi. Şirket, 7 nm işlemcilerin tümünde EUV teknolojisini kullanmazken 5 nm işlemcilerin hepsinde EUV teknolojisini kullanacak. 'Fab 18' adı verilen yeni tesisinde 5 nm işlemcilerini üretmek için gerekli olan tüm ekipmanları tamamlayan TSMC, 5 nm işlemcilerin 7 nm işlemcilere oranla performansta yüzde 15 düzgünleşme göstermesini bekliyor.

Eski Intel kurucu ortağı Gordon Moore, 1965 yılında, entegre bir devre içerisindeki transistörlerin sayısının 24 ayda iki katına çıkacağını gözlemlemişti. Kesimdeki birçok uzman ise, 5 nm işlemcilerin Moore Yasası olarak bilinen şeyin sonunu getireceğini söylüyor. TSMC’nin, gelecekte 3 nm işlemci üretmek için 'Fab 18' tesisini hazırladığı biliniyor.