Ultra Hızlı Metal İyon Bataryalar Geliştirildi

Ultra Hızlı Metal İyon Bataryalar Geliştirildi

Son on yıl içerisinde dünyadaki güç tüketimi nüfus artışı, sanayileşme, taşınabilir aygıtlar ve elektrikli araçlardaki artış sebebiyle artmaya başladı. Bu sebeple acil olarak elektrokimyasal güç depolama teknolojilerine ve yüklü ölçüde güç depolayıp, talep halinde bu güç boşaltabilen aygıtlara muhtaçlık var. Lityum iyon bataryalar ise daha ileri düzeyler için içerdiği ağır elementler düzeyi sebebiyle çok da uygun değil.

Ultra Hızlı Metal İyon Bataryalar Geliştirildi

Buradaki sorun ise katot gereçler üzere bileşenlerle çözülebilir. Organik katotların, yüksek güç yoğunluğu, etkileyici düzeydeki şarj olma/boşalma oranı ve güçlü mekanik deformasyonlara karşı dayanıklılık üzere avantajları bulunuyor. Bu teknolojinin bir öteki avantajı ise tabiat dostu olması. Bu teknoloji, organik gereçlerden üretildiği için geri dönüşüm konusunda da epey büyük bir avantaj sağlıyor. Tüm bu avantajlara ek olarak organik katotlar, elektrolit içerisinde bulunan kıymetli lityum tuzlarının yerini daha ucuz olan sodyum ve potasyum analoglarının doldurmasına da müsaade veriyor.

Profesör Pavel Troshin’in araştırma grubunun sayısız projesi bulunuyor lakin tüm dikkat polyphenylamine biçimi bir bileşenin dizaynına verilmiş durumda. Bu bileşen, metal iyon piller için en vaat verici organik katot malzemesi pozisyonunda.

Araştırmanın müellifi Filipp Obrezkovv, bu malzemelerin ticarileşme kapasitesinin epey düşük olduğunu, bu sebepten ötürü çabalarını daha yüksek güç yoğunluğu ortaya koyabilecek yeni bir küme makro moleküllerin sentezine ve moleküler dizaynına ağırlaştırdıklarını söyledi.

Elde edilen sonuçlara nazaran, ultra süratli metal iyon bataryalar için katotlar üzere organik bileşenlerin epey büyük bir potansiyeli bulunuyor. Bu araştırmanın ileri safhaları batarya gereçlerinde yeni bir kuşağı başlatabilir.