Yeni iPod Touch'ın Neden 3,5 mm Jak Desteği Var?

Yeni iPod Touch’ın Neden 3,5 mm Jak Desteği Var?

Apple, hayranlarını ve teknoloji dünyasını şaşırtan bir kararla yeni iPod Touch’ın duyurusunu yapmıştı. Lakin daha şaşırtan olan şey ise bu aygıtın 3,5 mm kulaklık girişi destekliyor oluşuydu. Bunun şaşırtan olmasının sebebi ise Apple’ın iPhone 6S ve iPhone SE’den sonra aygıtlarında jak girişi kullanmayı bırakmasıydı. Bu karar, hayranlar tarafından epeyce reaksiyonla karşılansa da şirket, verdiği kararın ardında durdu.

Müzikseverler

Yeni iPod Touch'ın Neden 3,5 mm Jak Desteği Var?

Peki Apple, uzun müddettir devam ettirdiği bu kararını neden yeni iPod touch’da da devam ettirmedi? Birçok müziksever kulaklık tercihini kablolulardan yana yapıyor. Yani şirket, daha fazla sayıdaki müzik severe ulaşmayı planlıyor olabilir.

What Hi-Fi? editörü Joe Cox da kablolu kulaklıkların ses konusunda kablosuz kulaklıklardan daha güzel olduğunu ve Apple’ın gerçek müzikseverleri de müşteri kitlesine dahil etmek istediğini düşünüyor. Cox, mevzuyla ilgili olarak, “Bluetooth, müzik evraklarınızı kablosuz olarak iletmek için sıkıştırıyor, daha kulaklığınıza gelmeden ses kalitesini düşürüyor” dedi.

Lightning portu hakkında da konuşan Cox, Apple’ın EarPods’larının klasik 3,5 mm jak girişi olan kulaklıklardan daha kaliteli ses ilettiğini lakin bunların müzik severler ortasında pek de yaygın olmadığını söz etti. Cox, mevzunun ayrıntısıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Güvenilir 3,5 mm jak girişi olan kulaklıklar analog sinyal alıyor, bu da telefonunuzda ya da müzik oynatıcınızdaki DAC (Dijitalden Analoga Dönüştürücü) vasıtasıyla dijital müziğin analoğa çevrilmesi gerektiği manasına geliyor. Lightining ise hem analog hem de dijital sesleri besleyebiliyor. Bu da daha uygun ses kalitesi manasına geliyor.”

Maliyeti azaltmak

Apple’ın yeni iPod touch’ta jak girişi kullanmasının bir sebebi daha var, paradan tasarruf sağlamak. Aygıtın dizaynına bakıldığında yeni iPod touch, evvelkine bir oldukça benziyor. Yani bu da Apple’ın bir evvelki iPod touch modelinde kullandığı mekanizmayı yeni iPod touch’ta da kullanmış olabileceği manasına geliyor.

Yeni iPod Touch'ın Neden 3,5 mm Jak Desteği Var?

Apple’ın sitesinde yer alan özellik bilgilerine nazaran yeni iPod touch, 6.jenerasyon iPod touch ile tam olarak tıpkı boyutlara sahip. Tıpkı uzunluk, birebir derinlik, tıpkı genişlik ve 4 inçlik ekran. Yeni aygıt için yeni sistem üretmek bir oldukça kıymetli ve Apple’da bu maliyetten bu halde kaçınmış olabilir ki bu şirketin daha evvel başvurmadığı bir taktik de değil.

Apple’ın iPhone kanadından son vakitlerde hasar almaya başladığını düşünürsek şirketin bir formda maliyetten kısma siyasetine gitmesi epey mümkün.

Hedef kitle çocuklar olabilir

Apple, yeni iPod touch için “Web tarayıcı, eğitim ve oyunlar için eğlenceli ve üretken AR (artırılmış gerçeklik) deneyimi” cümlesini kullanmıştı. Buradaki eğitim vurgusu, yeni iPod touch’ın çocuk dostu bir aygıt olacağı manasına geliyor olabilir.

Özellikle taşınabilir bilgi kapasitesinin olmaması, ebeveynlerin çocuklarının taşınabilir ağ üzerinden oyun indirmeleri ve birkaç kaydırmayla değerli bilgi planlarına müsaade vermeleri konusundaki tasalarını gideriyor. Ayrıyeten Wi-Fi erişiminin kısıtlanabilir olması da işleri düzgünce kolaylaştırıyor.

Tekrar 3,5 mm jak girişine gelecek olursak, yeni iPod touch’ın bu dayanağı sunması Lightning kulaklık almak istemeyen ebeveynler için epey cezbedici hale geliyor. Ayrıyeten çocuklarının kablosuz kulaklığı kaybetmesi üzere bir telaşa kapılmalarına da gerek kalmıyor.

Apple, Lightning konusundaki fikrini değiştirmiş olabilir mi?

Tüm bunlara ek olarak yahut tüm bunların haricinde Apple, müşterilerini dinlemiş ve şikayetlerini dikkate alarak 3,5 mm jak girişini geri getirmiş olabilir mi? Yahoo Finance tarafından 2017 yılında iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcılarıyla yapılan araştırmada, kullanıcıların %71’inin 3,5 mm jak girişini geri istediği ortaya çıkmıştı.

Ancak iPhone 7’lerden sonra iPhone 8, XS ve XR üzere modeller çıktı. Bu modellerin hepsinin Lightning dayanağı olmasının yanı sıra hiçbirinde 3,5 mm jak girişi de bulunmuyordu. Münasebetiyle Apple’ın yeni iPhone ve iPad’lerinde de 3.5 mm jak girişi olan modeller çıkarması pek de muhtemel değil.