YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Hizmete girdikten yaklaşık 14 ay sonra Türkiye’ye resmen giriş yapan YouTube Premium, izleyicilere reklamsız YouTube tecrübesinden daha fazlasını sunuyor. Netflix’ten hallice özel içeriklerin bulunduğu  YouTube Originals, Spotify rakibi olan YouTube Music de birinci 3 aylık fiyatsız sürüme dahil. Servisin fiyatları ise rakipleriyle çabucak tıpkı seviyede.

Hal bu türlü olunca kullanıcılar olarak hepimizin aklı karışmış durumda. Müzik servisi açısından YouTube Premium başkalarından farklı olarak neler sunuyor? Servisin bütünü, ekstra fiyat ödemeye değecek ya da değmeyecek hangi özelliklere sahip. Sizin için Netflix ve Spotify üzere rakiplerle YouTube Premium’u kıyasladığımız hoş bir içerik hazırladık.

YouTube Premium (YouTube Music) ve Spotify ortasındaki farklar neler, hangisi hangi hususta daha avantajlı?

1. Müzik arşivi:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Spotify, daima olarak genişleyen 40 milyondan fazla müziğin bulunduğu arşive sahip. Bu müzikler ortasında canlı performanslar, resmi olarak yayınlanan cover versiyonları ve bağımsız müzikler de var. YouTube Premium ile birlikte gelen ya da yalnızca özel abonelik alabileceğiniz YouTube Music ise arşiv konusunda ziyadesiyle avantajlı. 

YouTube Music, YouTube entegrasyonu bulunduğu için Spotify’daki üzere resmi içeriklerin yanı sıra, hayranların ürettiği cover ve remix müziklerine, hatta ismi cismi muhakkak olmayan binlerce modüle ulaşmak mümkün. YouTube’da “müzik” olarak yayınlanan çabucak hemen her görüntü, YouTube Music içinde müzik olarak karşınıza çıkabiliyor.

  • Kazanan: YouTube Music

YouTube Premium özellikleri ve tüm paket fiyatları için tıklayın.

2. Uygulama arayüz tasarımı:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

YouTube Music, Premium servise abone olduğunuzda ana uygulama üzerinden erişilen, bağımsız bir uygulama olarak çalışıyor. YouTube Music uygulamasının tasarımı, ana uygulamadan epey farklı ve tıpkı Spotify ya da Apple Music üzere dinleme tecrübesine odaklanmış durumda.

Google’ın “flat” yani “düz” ögeler kullandığı Material Design akımı, YouTube Music’te de kendisini ziyadesiyle hissettiriyor. Renkler YouTube arayüzünden alıştığımı Kırmızı ve siyah ortası tonlara sahip. Oynatıcı konusunda da epey kolay ve sade bir arayüzü seçilmiş olup, YouTube entegreli klip oynatma özelliği de eklenmiş. 

Dilerseniz oynatıcıdayken sağ üst köşedeki küçük anahtara tıklayarak klibi olan müzikleri, klibiyle birlikte dinleyebiliyorsunuz. Bu sırada arayüzde sorun yaşanmıyor ve müzikler ortasında geçiş yapabiliyorsunuz.

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Spotify ise kendisine has yeşil ve tonlarının hakim olduğu flat dizayna sahip bir uygulama. Oynatıcısı ve uygulama menüleri YouTube Music’e nazaran biraz daha karmaşık görünüyor. Ayrıyeten klipleri yayınlama özelliği olmadığından, kimi sanatkarların Instagram Öyküleri şeklinde kısa hareketli görüntüler oluşturabildiklerini görüyoruz.

Arayüze dayalı performans konusuna gelecek olursak, YouTube Music’in daha hafif bir dizayna sahip olmasıyla bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz. Spotify, hem boyutu hem de tasarım malzemeleri açısından daha ayrıntılı ve yüksek boyutlu bir uygulama. Hatta şirket yalnızca bu yüzden düşük teknik kapasiteye sahip aygıtlar için Spotify Lite uygulamasını deniyor. YouTube Music ise gelişmiş özellikleri, neredeyse Lite sürüm kadar hafif bir arayüzde sunuyor.

  • Kazanan: Zevkler ve renkler tartışılmaz lakin bizce hafiflik ve sürat konusunda, sunduğu ek özelliklerinde takviyesiyle YouTube Music. Şahsî tercihler bu mevzuda herkes için farklı olabilir, hürmet duyuyoruz.

3. Yeni müzikleri keşfetme ve otomatik çalma listeleri:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Google’ın elinde YouTube geçmişiniz üzere harika bir data kaynağı var. YouTube Music uygulamasını açar açmaz karşınıza çıkan birinci şey “Karışık Listeniz” oluyor. Bu liste neredeyse sonsuz uzunlukta, tümü YouTube geçmişinize nazaran belirlenen müzik tekliflerinden oluşuyor. İçlerinde daha evvel dinledikleriniz ya da tıpkı usulde olan dinlemediğiniz müzikler yer alıyor.

Spotify’ın en tanınan şahsileştirilmiş teklif listesi olan “Haftalık Keşif” ve “Yeni Müzik Radarı” ise Spotify’da daha evvel dinlediğiniz müziklere, hayranlık duyduğunuz müzik stillerine dayanarak oluşturuluyor. Bu teklif listesinin ise bir sonu var, lakin her hafta ya da anlık olarak güncelleniyor.

Otomatik listeler konusunda Spotify’ın bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü “Modlar” “Viral 50” ve “Top 50” listeleri, yeni çıkan müzik ve albümleri ön plana koyması daha organik bir etkileşim sağlıyor.

  • Kazanan: Spotify

4. Arama özelliği:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Müzik dinlerken arama yapmak artık en büyük gereksinimlerden birisi. Bazen müzik ismini bazen sanatçıyı, hatta bazen her ikisini de unutuyoruz. Pekala aradığımızı nasıl bulacağız. YouTube Music, sıkıştığınız vakit, hatırladığınız bir müzik kelamını yazdığınızda bile sonuç veriyor.

Spotify’da ise müzik kelamlarıyla arama özelliği pek stabil değil. Daha çok modlara ve oynatma listelerine nazaran sonuçlara yük verilmiş durumda. Her iki uygulama da Google Asistan’a “Çalan müziğin ismi ne?” diye sorduğunuzda Shazam gibisi bir taramayla çıkan sonucu, direkt oynatma listesine ekleme imkanı sunuyor.

  • Kazanan: YouTube Music, zira arama Google’ın işi.

5. Podcast:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Ülkemizde pek de yaygın olmayan yeni jenerasyon radyoculuk anlayışı bu mevzuda direkt bir galip seçmemize neden oluyor. Çünkü Google Podcasts ve Google Play Music içerisinde radyo programlarına, sesli kitaplara ya da tiyatrolara erişebiliyoruz. Fakat YouTube Music’te bu türlü bir hizmet şimdilik bulunmuyor. Tahminen de ileride yayıncılara görüntüleri yüklerken “Podcast olarak YouTube Music’te yayınla” seçeneği de sunulabilir.

Spotify ise Türkçe de dahil olmak üzere çok sayıda Podcast arşivine sahip. Hatta TRT’nin Radyo Tiyatrosu arşivi bile bunlardan birisi. Ayrıyeten bağımsız içerik üreticileri, kendi amatör programlarıyla binlerce dinleyiciye ulaşıyor. Şayet Podcast bağımlısıysanız adres aşikâr.

  • Kazanan: Spotify

6. Ses kalitesi ve bilgi kullanımı:

YouTube Music azamî 256 kbps, Spotify ise azamî 320 kbps kalitesinde ses transferi yapabiliyor. Bu barajlar güncellemelerle daima değişiyor. Şayet mesela sizin için kaliteli müzik transferi ise tercihinizi Spotify’dan yana kullanabilirsiniz. Ortadaki fark, çok kaliteli bir kulaklıkla anlaşılabilecek bir fark, onu da belirtmiş olalım.

Veri tasarrufu moduna geldiğimizde ise YouTube Music ön plana çıkıyor. Ses evraklarını asgarî 96 kpbs ile açan Spotify’a kıyasla YouTube Music 48 kbps ile neredeyse yarı yarıya daha tasarruflu. Elbette bu durum ses kalitesine de yansıyor.

  • Kazanan: Spotify, lakin düşük data kullanımı önceliğinizse YouTube Music

7. Ek özellikler:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Ücretsiz YouTube Music’te reklamlar var ve Premium ya da fiyatlı Music servisi üyeliği ile bunlardan kurtulabilirsiniz. Tıpkı şey Spotify için de geçerli. YouTube Music fiyatlı olarak kullanıldığında, uygun müziklerin kliplerini de izlemenize imkan tanıyor. Şarkıyı dinlerken oynatıcığı açıp, küçük bir anahtar yardımıyla şayet varsa resmi klibini de izleyebiliyorsunuz.

Spotify’da ise kimi özel ve tanınan müzikleri dinlerken “Behind the Lyrics” üzere etkileşimi yüksek özellikler sizi karşılıyor. Şarkıyı dinlerken kıssasını okuyabiliyor, kelamlarına eşlik ederken sanatkarın değerlendirmelerine ve demeçlerine şahit olabiliyorsunuz.

Spotify, kullanıcıların birbirlerinin profillerini takip etme ve oynatma listelerini paylaşma dayanağı ile bir adım daha öne çıkıyor ve toplumsal medya mecrası haline geliyor. YouTube ise halihazırda bir toplumsal medya uygulaması fakat bu durum Music hizmetine pek de yansımıyor.

Kazanan: Berabere. Klipler ve görsellik değerliyse YouTube. Kelamlar ve kıssalar değerliyse Spotify.

8. Fiyat:

YouTube Music, rekabet koşulları gereği Türkiye pazarına direkt Spotify ile birebir fiyatlarla giriş yaptı. Tekrar de birtakım ekstra paketlerle, her iki platform da birbirinden ayrışmayı başarıyor.

  • Spotify ve YouTube Music kişisel paket fiyatı: 13,99 TL/ay
  • Spotify ve YouTube Music aile paket fiyatı: 20,99 TL/ay

Spotify, fiyatlandırma konusunda YouTube Music’e karşı en büyük golü, %50 indirimli olan öğrenci paketiyle yapıyor. Şayet öğrenciyseniz tüm Spotify Premium özellikleri 6,99 TL/ay üzere cüzi bir sayıya geriliyor. 

Herkes öğrenci değil. İşte bu noktada da YouTube Premium devreye giriyor. Lakin Spotify öğrenci paketine nazaran 10 TL daha fazla ödeme yapmak gerekiyor.

Bireysel YouTube Premium paketinin fiyatı ayda 16,99 TL. Yani Music hizmetinden yalnızca 3 TL daha fazla ödeme yaparak, tüm YouTube’u reklamsız hale getirebiliyorsunuz. Bunun yanında YouTube Originals içeriklerine erişim ve görüntü indirme özellikleri de sunuluyor.

Google’ın fiyatlandırma stratejisi, insanları yalnızca YouTube Music abonesi olmak yerine direkt Premium’a yönlendirmek üzere yapılmış durumda. Hasebiyle fiyatlar konusunda tercih tekrar size kalıyor.

  • Kazanan: Öğrenciysen ve tek kaygının müzikse Spotify. Reklamsız ve özel görüntülerle dolu YouTube dünyası istiyorsan YouTube Premium.

YouTube Premium özellikleri ve tüm paket fiyatları için tıklayın.

YouTube Premium ve Netflix ortasındaki farklar neler, hangisi hangi hususta daha avantajlı?

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Netflix, 1990’lı yıllardan bu yana sinema ve dizi kesiminde var olan bir firma. Birinci yıllarından insanların konutuna sipariş tarzı DVD ve CD’ler gönderen şirket, bugün bulut yayıncılığı devi. Büsbütün fiyatlı olmasının nedeni, yeni jenerasyon sinema kültürüne dayanan bir stratejiye sahip olması. YouTube Premium ise intenret kültüründe, internet ortamında yetişen bir platform olarak karşımızda.

Bu açıdan bakınca her iki platformdaki içerik usullerinin birbirlerinden çok farklı olduklarını görmek sıkıntı değil. Netflix’te her vakit anlatılan kıssalar ön plana çıkarken, YouTube’da internetin dar alana sıkıştırdığı içerik stili daha yaygın.

YouTube Originals VS Netflix Originalleri:

Açıkçası bu türlü bir karşılaştırmaya nitekim hiç gerek yok, lakin yeniden de başınızda soru işareti kalmasın. Özgün içerikler konusunda Netflix, şu anda Türkiye dahil 80’den fazla ülkede hem mahallî hem de milletlerarası çalışmalar yürütüyor. YouTube Originals ise platformun, 2015-2018 ortasında etkin olan YouTube Red versiyonundan kalma içeriklere sahip. 

Her ne kadar yeni orjinal dizi, sinema ve belgeseller YouTube Originals’de bulunsa da kalite konusunda Netflix’e yaklaşmaları şimdilik imkansız. Ayrıyeten içerik çeşitliliği konusunu hiç açmamıza bile gerek yok.

Netflix hem içerik kalitesi hem de arşivi açısından YouTube Originals’den çok daha güzel. Tahminen Google, akla yatkın bir atılım yapıp Google Play Sinemalar arşivini YouTube Premium ile birleştirir. Hatta YouTuberlar ile değil, Hollywood yıldızlarıyla yüksek bütçeli içerikler hazırlar. İşte o vakit bu hususları tekrar tartışırız.

YouTube Premium’a özel içerikler Türkiye için şimdi çok çeşitli değil. 3-4 farklı çeşitte, 8-10 farklı dizi, sinema ve belgesel bulunuyor. Bu arşivin yakın vakitte genişlemesi gerekiyor. Lakin rastgele bir vakit diliminde Netflix’in başarısıyla kafa tutması sıkıntı görünüyor.

Fiyatlar ve fiyatsız kampanyalar:

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Netflix, farklı kullanıcı sayıları ve çözünürlük standartlarına sahip. Bu paketler ferdî kullanıcı için standart çözünürlükte 17,99 TL, iki kişi ve aygıt için HD çözünürlükte 29,99 TL, 4 kişi ve aygıt için Ultra HD çözünürlükte 41,99 TL olarak fiyatlandırılıyor. Ayrıyeten platformun 8 TL’den başlayan 4 farklı taşınabilir paketi de Türkiye için test evresinde.

YouTube Premium’da ise çözünürlüğe ya da aygıt çeşidine dayanan bir fiyatlandırma seçeneği bulunmuyor. Tamamı taşınabilir aygıtlara odaklı olan YouTube Premium’da yazının başında da gördüğünüz üzere hem Music hem de tüm uygulama için 2’şer adetten 4 paket bulunuyor. Bu paketler ortasında ise en uygunu 13,99 TL ile yalnızca YouTube Music üyeliği oluyor. Dileyenler, özel YouTube içeriklerine ve reklamsız sürüme 3 TL ek ödeme yaparak sahip olabiliyorlar.

YouTube Premium’un Netflix ve Spotify’dan Ne Farkı Var?

Fiyatlandırma konusunda her iki firmanın da mahallileşme siyasetini benimsediğini görüyoruz. İngiltere’de sterlin bazında 11,99 sterlin yani yaklaşık 85 TL olan YouTube Premium, Türkiye’de 16,99 TL’den başlıyor. 

Benzer şeyler Netflix için de geçerli. Bu fark görünürde beğenilen dursa da iki platform da yurt dışındaki kadar güçlü içeriklere sahip değil. Zira daha fazla içerik, daha fazla fiyat talep etme manasına geliyor.

Kazanan: Kullanım gayenize nazaran değişir. Şayet tek oturuşta biten diziler, orta düzeyli macera sinemaları ve ödüllü üretimler istiyorsanız Netflix’i tercih edin. Şayet YouTube reklamsız olarak kullanmak, varlıklı bir müzik uygulamasına sahip olmak, özel YouTube içeriklerine erişmek istiyorsanız YouTube Premium’u tercih edebilirsiniz.

YouTube Premium hakkında ayrıntılı içeriklerimize ve gelişimleri sıcağı sıcağına aktardığımız haberleri size ulaştırmaya devam edeceğiz.